Bazı Erkeklerin Gebelik Testi Neden Pozitif Çıkar?

İlk olarak pratik gebelik testinin nasıl çalıştığından bahsedelim. Gebelik tespiti için kıymetli bir kan parametresi olan beta HCG (Human Chorionic Gonadotropin), bir hormon çeşididir. Bu hormonun salınımı, döllenmeden yaklaşık 11 gün sonra başlar ve embriyo rahme yerleştikten sonra da süratle yükselmeye devam eder.

Bu süreçte yapılacak bir gebelik testinde idrardaki HCG pahası yüksek çıkacağından sonuç müspet olacaktır. Yani bir bebek bekliyorsunuz demektir. Koryonik gonadotropini olarak tıp dünyasında anılan beta HCG, plasenta tarafından üretilir. HCG hormonu, alfa ve beta olmak üzere iki cinste mevcuttur. Gebelik için beta HCG baz alınmaktadır. Bu hormon, progesteronun üretilmesinde de tetikleyicidir ve progesteron hormonu bebek için koruyucudur ve abortus (düşük) önleyicidir.

Peki bunun gebelik testi sonucu olumlu çıkan erkeklerle ne ilgisi var?

Gebelik testi olumlu çıkan bir erkeğin acilen doktora görünmesi gerekir zira erkeklerde beta HCG yüksekliği, testis tümörleri ve beyinde pineal bez tümörleri üzere önemli hastalıklara işaret edebileceğinden kesinlikle dikkatle takip edilmelidir. Yani kimi vakit erkek hastalara da hamilelik testi uygulanabilecek durumlar bulunur.

HCG hormonu yalnızca bayanların gebelik periyodunda salgıladığı bir hormon değildir. Birtakım berbat huylu tümörlerin de bu hormonu salgıladığı biliniyor.

Eğlencesine gebelik testi yapınca kansere yakalandığını öğrenen 18 yaşındaki hemşirelik öğrencisi

Yani bir erkeğin eğlenmek için yaptırdığı gebelik testinin sonucunun olumlu çıkması, o kişinin önemli bir sıhhat problemiyle karşı karşıya olduğunun habercisi olabilir. Koryokarsinomlar epeyce az görülmektedir. Bu demek oluyor ki testis kanseri olan erkeklerin çoğunda gebelik testi negatif çıkacaktır.

Aynı şey aslında gebe olmayan bir kadının gebelik testi sonucunun olumlu çıkması durumu için de geçerlidir.

Peki testis kanserinden ne vakit şüphelenilmeli?

Hassas Görüntü

En sık görülen şikayet, testiste ağrısız büyüme ve şişmedir. Testiste sistemsiz yüzeyli sert bir kitlenin ele gelmesi en kıymetli bulgudur. Bazen ağrı tek bulgu olabilir. Şikayetinizi kıymetlendirmek üzere doktora başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Gebelikten harici olarak beta HCG yüksekliği; pankreas, mide, yumurtalık, testis, akciğer yahut göğüs kanseri cinslerinin de habercisi olabilir.

Down sendromu, dış gebelik ve boş gebelik ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıyeten üreme problemleri tedavisi devam eden bireylerde beta HCG hormon desteği yapılabilir. Bu bireylerde de beta HCG pahası olağandan yüksek çıkar.

Gebelik sürecinde beta HCG kıymetlerinin düştüğü görülürse, bu durum sağlıklı gebeliğin kelam konusu olmadığı manasına gelir. Zira hamilelik boyunca beta HCG kıymeti muhakkak aralıklarla yükselmelidir. Bu durumda akla dış gebelik, düşük, kimyasal gebelik üzere ihtimaller gelir.

Önemli Not: Bu içerik tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Sıhhatinizle ilgili rastgele bir değişiklik yapmadan evvel lütfen hekiminizle görüşün.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4