Galapagos Adaları’nın En Büyük Yanardağında Patlama Oldu

Pasifik Okyanusu’nda yer alan Galapagos Adaları, hem kara hem de deniz biyolojik çeşitliliği açısından epey zengindir. 1978 yılında UNESCO tarafından Doğal Dünya Mirası Listesi’ne alınan bölgede vakit zaman volkanik faaliyetler de görülebiliyor.

Volkanik adalardan oluşan Galapagos Adaları’na bağlı Isabela Adası’nın kuzey ucundaki Wolf Yanardağı’nda dün gece saatlerinde şiddetli bir volkanik patlama yaşandı. Patlamanın akabinde Galapagos Hükümeti ve Milli Parklar Müdürlüğü harekete geçti.

Volkanik patlama canlılar üzerinde bir tehdit oluşturmuyor

YouTube video

Isabela Adası, dünyada tek örneği olan pembe iguana ve dev kaplumbağalara mesken sahipliği yapıyor. Biyolojik çeşitliliği nedeniyle tabiat bilimcilerin bir canlı evrim müzesi olarak da tanımladığı Galapagos Adaları’nda Wolf, Sierra Negra, Cerro Azul, Alcedo ve Darwin isimli 5 adet yanardağ bulunuyor. Bu yanardağların en büyüğü olan ve yaklaşık 7 yıl evvel Mayıs 2015’te bir patlamanın yaşandığı Wolf Yanardağı, dün gece itibariyle yeniden etkin hale geldi. Patlamanın tesiriyle etrafa 3 bin 793 metre lav ve kül yayıldı.

Galapagos Milli Parkı Müdürlüğü, Wolf Yanardağı’ndaki patlamanın akabinde açıklama yaptı. Galapagos Adaları’nda bulunan yanardağların devamlı bir oluşum halinde olduğunu belirten müdürlük, patlamanın tesiriyle etrafa saçılan lavların takip edildiğini bildirdi. Bölgede incelemeleri sürdüren yetkililer, yaşanan patlamanın adanın yakınlarındaki yerleşim yerleri ve yabanî hayat için rastgele bir tehlike oluşturmadığını açıkladı. Patlamanın akabinde sadece volkanın yamaçlarında yaşayan pembe iguanalar üzerinde araştırma yapan sekiz bilim insanı tehlikeli bölgeden tahliye edildi. Galapagos Hükümeti, acil durum takımının lavın hareket tarafını takip ederek denetimlerin devam edeceğini bildirdi.