Bebek Gelişiminde Paranın Önemi Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Çocukların gelişiminde ailenin maddi durumunun ne kadar tesirinin olduğuna dair bugüne kadar pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmaların büyük bir çoğunluğu da maddi durumun hakikaten de çocuğun gelişiminde rol oynadığını ortaya koymayı başardı. Lakin şimdi devam eden yeni bir çalışmadan gelen birinci sonuçlar, bu mevzuda daha fazla bilgiyi ve ne yazık ki, acı gerçeği ortaya koydu.

Yapılan çalışmaların birçoğu, çocuk gelişiminin maddi durumun kendisinden değil, buna bağlı eğitim ve sıhhat üzere etmenlerden ötürü etkilendiğini gösteriyordu. Yapılan yeni çalışmaysa direkt sıradan ya da güçlü bir ailenin çocuğunun gelişiminde paranın rolünü gösterdi. Paylaşılan sonuçlar, daha fazla paranın olduğu bir ailede çocuğun daha fazla beyin aktivitesi gösterdiğini kanıtladı.

Bebekler, ‘paralı’ ortamda daha fazla beyin aktivitesi gösteriyor

Baby’s First Year (Bebeğin Birinci Yılı) ismiyle yürütülen çalışmanın birinci sonuçları, direkt çalışmanın internet sitesinde yayımlandı. Çalışmada 1000 anne yer aldı. Bu anneler, rastgele bir biçimde dört yıl boyunca ya ayda 333 dolar ya da 20 dolar kazanacaklardı. Çalışmanın birinci yılının akabinde 435 ailenin çocuklarının beyinlerindeki elektriksel aktivite, araştırmacılar tarafından incelendi.

Elde edilen datalar, annesi daha fazla ödeme alan çocukların daha fazla beyin aktivitesine sahip olduğunu gösterdi. Sonuçlar, daha az ödeme alan annelerin çocuklarındaysa tam karşıtıydı. Sinirbilimci Kimberly Noble, ortaya çıkan bu sonucun bilimsel nedenini şu biçimde açıkladı:

“Tüm sağlıklı beyinler, etrafları ve tecrübeleriyle şekillenir; biz bir kümenin ‘daha iyi’ beyinleri olduğunu söylemiyoruz. Fakat, rastgele dağıtım sayesinde ayda 333 doların çocukların deneyimlerini yahut etraflarını değiştirdiğini ve beyinlerinin bu değişen şartlara ahenk sağladığını biliyoruz.”

Araştırmacılar, beyin aktivitesindeki bu değişimlerin kalıcı olup olmadığının görülmesi için daha fazla araştırmaya muhtaçlık olduğunu açıkladı.