Belçika’da 10 Euro ile Yapılan Market Alışveriş Videosu

Ülkemizde uzunca bir müddettir düşüşte olan alım gücü, bilhassa son aylarda devasa bir düşüş yaşadı. O denli ki geçtiğimiz günlerde açıklanan ocak ayı açlık ve yoksulluk sonu, taban fiyata yapılan yaklaşık net 1.425 TL’lik zammın şimdiden eridiğini ortaya koydu. Ülkemizde taban fiyat, açlık hududundan sadece 1 TL daha yüksekken geçtiğimiz günlerde toplumsal medyada bir görüntü viral oldu.

TikTok’ta yayınlanan bir görüntü, Belçika’da 10 euro ile yapılan bir market alışverişini gösteriyordu. Şu anda TikTok’tan silinmiş olan görüntü, 10 euro ile neredeyse her tipten besinin alınabildiğini gösteriyor. Belçika’da 10 euro ile markete giren kişi aşağıdakileri satın alarak toplam 9,65 euro’luk harcama yaptı:

10 euro ile Belçika’da alınabilecekler:

YouTube video
  • Karışık kuruyemiş – 2 euro
  • 2 adet kruvasan – 1,44 euro
  • 2 paket hazır salata – 1,18 euro
  • Süzme yoğurt – 1,39 euro
  • 1 büyük paket fındıklı çikolata – 1,49 euro
  • 2 kutu zeytinyağlı ton balığı – 2,18 euro

Yani Belçika’da yaşayan ve asgari fiyat alan (1.593 euro) bir kişi, tüm bu sepeti asgari fiyatının 159’da 1’i fiyatına alabilme bahtına sahip. Pekala Türkiye’de durum ne? İşte bu sorunun yanıtı, bu görüntüyü izleyen birtakım kullanıcılar tarafından birebir eser sepeti yapılarak, hatta sepette hazır salata olmadan verildi.

Türkiye’de sadece hazır salatanın eksik olduğu bu sepet, 144,50 TL tutuyordu. Yani bir minimum fiyatlı, bu sepeti minimum fiyatının sırf 28’de 1’i fiyatına oluşturabiliyor. Alınan eserleri bir günlük besin olarak düşündüğümüzde Belçika’da yaşayan bir kişi, minimum fiyatıyla 159 gün boyunca bu eserleri alabiliyorken Türkiye’de bir ay bile çıkmıyor.

Elbette paylaşılan bu görüntü, toplumsal medyada pek çok yorum topladı. O yorumlardan kimileri şu formdaydı: