Bilgisayarda Bluetooth Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kabul edelim, yakın bir vakit kadar bluetooth teknolojisi vardı lakin pek de işe yaramıyordu. Son yıllarda bu teknoloji üzerine yapılan çalışmalar ve 5.2 sürümü üzere yenilikler ile artık bluetooth sistemleri epey başarılı hale geldi. Bu teknolojiye sahip eserler taşınabilir aygıt odaklı olsa da bilgisayarlarımızda da başarılı bir formda çalışıyorlar. Pekala, Mac ve Windows’ta bluetooth nasıl açılır biliyor musunuz?

Mac bilgisayarlarda ve neredeyse tüm Windows bilgisayarlarda bluetooth teknolojisi bulunuyor. Yani pek çok aygıta kablosuz olarak bağlanabilirsiniz. Üstelik birden fazla bilgisayarın bluetooth sistemi çok daha geniş bir alan kapsadığı için çok daha kullanışlı görünüyor. Gelin bilgisayarda bluetooth açma süreci nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım ve farklı işletim sistemlerinde bluetooth açma süreci için uygulayabileceğiniz prosedürleri görelim.

Windows 10’da bluetooth açma süreci nasıl yapılır?

 • Adım #1: Microsoft logolu Başlat butonuna tıklayın.
 • Adım #2: Ayarlar sayfasını açın.
 • Adım #3: Bluetooth & aygıtlar sayfasını açın.
 • Adım #4: Bluetooth yazısının yanındaki anahtarı etkin hale getirerek bluetooth’u açabilirsiniz.
 • Adım #5: Bluetooth’u kapatmak için birebir anahtarı pasif hale getirin.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Windows 10 sürümünü kullanıyorsanız bluetooth açma süreci için üstteki adımları izleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın marka ve modeline nazaran bluetooth açma süreci için üretici firma tarafından geliştirilmiş bir kısayola sahip olabilirsiniz. Bu kısayolu kendiniz keşfedebilir ya da üretici firma ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Windows 11’de bluetooth açma süreci nasıl yapılır?

 • Adım #1: Görev çubuğundaki simgesine tıklayın.
 • Adım #2: Bluetooth simgesine tıklayarak etkin hale getirin.
 • Adım #3: Aynı simgeye tıklayarak bluetooth’u kapatabilirsiniz.
  • ya da
 • Adım #4: Ayarlar sayfasını açın.
 • Adım #5: Bluetooth & aygıtlar sayfasını açın.
 • Adım #6: Bluetooth yazısının yanındaki anahtarı faal hale getirerek bluetooth’u açabilirsiniz.
 • Adım #7: Bluetooth’u kapatmak için tıpkı anahtarı pasif hale getirin.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Windows 11 sürümünü kullanıyorsanız bluetooth açma süreci için üstteki adımları izleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın marka ve modeline nazaran bluetooth açma süreci için üretici firma tarafından geliştirilmiş bir kısayola sahip olabilirsiniz. Bu kısayolu kendiniz keşfedebilir ya da üretici firma ile bağlantıya geçebilirsiniz.

MacOS’ta bluetooth açma süreci nasıl yapılır?

 • Adım #1: Denetim Merkezi’nde bulunan bluetooth simgesine tıklayarak bluetooth’u açıp kapatabilirsiniz.
  • Eğer bluetooth simgesini görmüyorsanız;
 • Adım #2: Apple simgesine tıklayın.
 • Adım #3: Sistem Tercihleri sayfasını açın.
 • Adım #4: Bluetooth seçeneğine tıklayın.
 • Adım #5: “Bluetooth’u menü çubuğunda göster” seçeneğini onaylayın.
 • Adım #6: Denetim Merkezi’ne bluetooth simgesi eklenecek.

MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bluetooth açma süreci için üstteki adımları izleyebilirsiniz. Kullandığınız MacOS sürümüne bağlı olarak adımlarda geçen seçenek isimleri değişebilir lakin benzeridir. Bluetooth açma süreci ile ilgili sorun yaşıyorsanız Apple Takviye ile irtibata geçebilirsiniz.

Bilgisayarla bluetooth irtibatı nasıl yapılır?

MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda da bilgisayarla bluetooth ilişkisi yapma süreci benzer adımlardan oluşur. Öncelikle üstte anlattığımız sistemleri uygulayarak bilgisayarda bluetooth açma sürecini gerçek bir formda tamamladığınızdan emin olmalısınız.

MacOS işletim sisteminde bluetooth’u açtığınız vakit aslında karşınıza çabucak bağlanabileceğiniz bluetooth ağları çıkacak. Bunlardan birini seçerek süratle ilişki kurabilirsiniz. Şayet daha evvel bağlanmış olduğunuz bir aygıt varsa bluetooth açıldığı vakit otomatik olarak tıpkı aygıta bağlanacaktır.

Windows işletim sisteminde olay biraz daha uzun sürüyor. Kısayoldan birinci ilişkiyi kurmak zordur. Bu nedenle ilk kere bir bluetooth ağına bağlanacaksanız Ayarlar, Bluetooth sayfasını açın. Burada karşınıza bağlanabileceğiniz aygıtlar çıkacak. Aygıtı seçerek çabucak bağlanabilirsiniz. Şayet daha evvel bağlanmış olduğunuz bir aygıt varsa bluetooth açıldığı vakit otomatik olarak birebir aygıta bağlanacaktır.

Bağlı bir bluetooth aygıtı nasıl kaldırılır?

Bilgisayarla bluetooth teması yapmak üzere bağlı bir bluetooth aygıtı kaldırmak da kolay ve misal adımlardan oluşur. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bluetooth’u açtıktan sonra hem yeni bağlanabileceğiniz hem de daha evvel bağlantığınız aygıtlar karşınıza çıkar.

Daha evvel bağlanmış olduğunuz aygıtların yanında bulunan üç nokta butonuna tıklayın. Açılan menüden Cihazı Kaldır seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar. Dilerseniz aynı aygıta tekrar bağlanabilir ve tekrar kaldırabilirsiniz. Bu noktada denetim büsbütün kullanıcının elindedir.

Bilgisayarda bluetooth açma ve bilgisayarla bluetooth kontağı nasıl yapılır, bağlı bir bluetooth aygıtı nasıl kaldırılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve uygulayabileceğiniz metotlardan bahsettik. Bilgisayarınızın marka ve modeline nazaran değişen kısayollara sahip olabileceğinizi unutmayın.