Square Enix’ten Metaverse Açıklaması

Bilindiği üzere Metaverse’ün popülerliği dev şirketlerin ve ülkelerin milyarlarca dolarlık yatırım yapmasıyla çok süratli bir biçimde artıyor. Milyonlarca insan da bu duruma ayak uydurmaya, dijital varlıkları satın alıp gelecekte kullanmak için elinde tutmaya çalışıyor. Kestirim edebileceğiniz üzere oyun şirketleri de Metaverse’e yatırım yapanların başında yer alıyor.

Şimdi de Final Fantasy ve Tomb Raider üzere oyunların geliştiricisi Japon şirket Square Enix’in, metaverse ve blok zincirine odaklanmayı düşündüğü ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda NFT’lere dahil olmayı istediğini de sizlerle paylaştığımız şirketin liderinden yeni yılla birlikte yeni açıklamalar geldi.

‘Merkeziyetsiz oyunlar’

Square Enix Başkanı Yosuke Matsuda, şirketin yeni yıl gayeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Matsuda, şirketin 2022’de oyna-kazan prensibine sahip olan ‘merkeziyetsiz oyunlar’ yayımlamaya başlayacağını, blok zincirine daha çok ağırlaşacağını kaydetti. Liderin açıklamalarında şu tabirlere yer verildi:

Eğlenmek, para kazanmak ve katkıda bulunmak, oyunlarla etkileşim ve birbirleriyle daha sıkı bağ kurmada insanlara ilham verecektir. Blok zinciri tabanlı tokenler de bunu sağlayacak olanlardır. Oyunlarımıza bu stil tokenleri dahil ederek oyun içi dijital ekonomiler oluşturup oyunların kendi kendine büyümesini sağlayacağız. Bunlara ‘merkeziyetsiz oyunlar’ da diyebiliriz. 2022 yılındaki ana gayemiz de bu stil oyunlar olacaktır. Kripto paraların oluşturduğu toplumsal değişimleri de şirket olarak yakından takip ediyoruz. Gelecekte kendi tokenlerimizi çıkararak eforlarımızı artırmak da planlarımız ortasında.”

Square Enix hangi oyunların metaverse yahut blok zincirine yönelik olacağı ile ilgili ise rastgele bir bilgiyi paylaşmadı. Son olarak dev oyun şirketlerinin NFT’ler, blok zinciri ve metaverse’e yönelik yatırımlarını gün geçtikçe artırdığını belirtmemiz gerek. Milyonlarca dolar paranın döndüğü bu ortamlar birçok uzman ve yetkili tarafından her şeyi değiştirme potansiyeline sahip olarak nitelendiriliyor ve internetin geleceği olarak görülüyor. Pekala, siz oyun şirketlerinin bu hususlara yönelik yatırımları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.