Bitcoin Hash Oranı Rekor Kırdı

Kripto para bölümüyle içli dışlı olanlarınızın da bileceği üzere, yeni bir Bitcoin üretmek için çalışan makinenin çalışma hızına ‘hash oranı’ veya bir öteki ismiyle ‘karma oranı’ deniyor. Yeni blokları üretebilmek için saniye başına denk düşen toplam süreç gücünü temsil eden hash oranının ve anlık süreç gücünün yüksek olması ise o blockcahinin birçok çeşitli akına karşı daha inançlı olduğu manasına geliyor.

İşte bu bahsettiğimiz Bitcoin’in hash oranı, geçtiğimiz hafta sonunda tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü. Bunu takiben madencilerin Bitcoin üretmek için ne kadar gayret harcamaları gerektiğini gösteren zorluk düzeyi ve elde edilen toplam gelir ölçüsü da rekor düzeyde arttı.

Hash oranı, geçen yılın birinci gününe oranla yüzde 45 daha yüksek

İlk bloğu 3 Ocak 2009’da kazınan Bitcoin’in hash oranı, yeni yıla girişin akabinde 207,53 EH/s düzeyini görerek rekor tazeledi. 2021 yılının birinci gününde yaklaşık olarak 140 EH/s biçiminde kaydedilen hash oranı ile kıyaslandığında bu, yüzde 45’ten daha fazla bir artış olduğu manasına geliyor.

Nisan 2021’de 190 EH/s’ye ulaşan hash oranı; Çin’in kripto para madencilerine uyguladığı yasak ve yaptırımların sonucunda Haziran 2021’de 57 EH/s düzeyini görerek büyük bir düşüş yaşamıştı. Çin’in kripto para kesimine uyguladığı bu baskı sonucunda ise ülkedeki pek çok kripto madencisi ABD ve Kazakistan üzere ülkelere göç etmişti. Yeni yılın birinci gününde hash oranının 200 EH/s’nin üstüne çıkması ise Haziran 2021’deki düşüşün akabinde artık üç buçuk katlık bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

Tabii hash oranının toparlanması, yeni Bitcoin üretmenin de giderek zorlaşması demek oluyor. Son güncellemenin akabinde 24.2 trilyonu aşan zorluk düzeyi; Mayıs 2021’de elde edilen 25 trilyonluk rekora yaklaşmış durumda. Zorluktaki bu artışı ise elde edilen toplam gelir ölçüsündeki artış takip ediyor. The Block’un yayımladığı datalara nazaran Bitcoin madencilerinin 2021 yılı mühletince elde ettikleri toplam gelir, bir evvelki yıla oranla yaklaşık olarak yüzde 250’lik bir artışla 16 milyar dolardan fazla.