BMW iX ve Tesla Model X ve Audi e-tron S ve Mercedes EQC

Bu yılın üçüncü drag yarışı haberiyle araba tutkunlarını bir sefer daha buraya davet ediyoruz. Yeni yılın birinci gününde bomba üzere bir yarış düzenleyen ünlü YouTube otomobil kanalı carwow, BMW iX ve Tesla Model X ve Audi e-tron S ve Mercedes EQC drag yarışı modellerini drag yarışında teste tuttu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni drag yarışında ise dört güçlü araç kozlarını paylaşıyor.

Klasikleşen drag yarışlarında bu haftanın konukları BMW iX ve Tesla Model X ve Audi e-tron S ve Mercedes EQC drag yarışı oldu. Her dört modelin de elektrikli olması ve yarış pistlerinin tozunu attırması için tasarlanmadığını söyleyebiliriz. Yarışın kendisine göz atmadan evvel her vakit olduğu üzere arabaların genel özelliklerine bir göz atalım.

Yarışçıların genel özellikleri:

BMW iX yarışçımız ile başlayalım. BMW iX, 523hp ve 765Nm tork gücü üretebilen bir elektrikli araçtır. Tartı olarak ise 2.510 kg ile tartıya çıkıyor. Bu otomobilin fiyatı ise; yaklaşık 93 bin sterlin olarak belirtiliyor. Öteki yarışmacımız olan Tesla Model X. Bu araç, X’in en güçlü versiyonu değil ancak yeniden de 541hp 755Nm ve 380 Nm’lik bir elektrikli araçtır. Aracın tartısı ise 2460 kg yüküyle iX’ten de daha hafiftir. Bu arabanın fiyatı ise; 83 bin sterlin olarak belirtiliyor.

Bir öbür yarışmacımız ise Audi e-tron S. Araçta 503 hp ve 970 Nm güç üreten bir elektrikli araçtır. Tartısına bakacak olduğumuzda Audi e-tron S, buradaki en ağır araba ve 2.620kg ile tartıya çıkıyor. Bu aracın fiyatı ise; yaklaşık 89 bin sterlin olarak belirtiliyor. Son yarışmacımız da Mercedes EQC. Araçta 408 hp ve 760 Nm’den tasarruf etme yeteneği ile göz önüne geliyor. Bununla birlikte aracın tartısına gelecek olduğumuzda, 2.420 kg ile birebir vakitte en hafif olarak belirtiliyor.

Şimdi de sıra bu üç güçlü rakibin kozlarını paylaştığı yarışa geldi. Yarışın birinci etabında (2:54 ve 3:24 ve 4:22) araçların kalkış suratları teste tutuluyor. İkinci etaptaysa (4:34 ve 5:10) arabaların sürüş sırasında hızlanma kabiliyetleri yarıştırılıyor. Üçüncü ve son etapta (11:30) da fren testi yer alıyor.

BMW iX ve Tesla Model X ve Audi e-tron S ve Mercedes EQC drag yarışı

YouTube video