NASA Volkanik Patlamaları Tespit Edebilecek Drone Geliştirdi

Biliyorsunuz ki gezegenimiz birçok etkin ve pasif volkana konut sahipliği yapıyor. Yakın vakitte da Peru’daki volkan patlaması sonucu yaşanan kazadan sonra binlerce varil petrol denize dökülmüş ve pek çok deniz canlısının ömrünü yitirmesine sebep olmuştu. Patlamayla ilgili haberimizin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

NASA’da bu üzere patlamaların sebep olabileceği hasarların önüne geçebilmek için patlamaları evvelden tespit edebileceği sistemler üzerinde çalışmalar yapıyor. Çalışmalarında güçlü ortamlara dayanabilecek, son derece sağlam insansız hava araçları kullanan NASA, Black Swift Technologies ile işbirliği içerisinde.

İnsansız hava araçları yardımıyla volkanik patlamalar evvelden tespit edilebilecek

Yanardağlar etrafında müşahede yapacak olan insansız hava araçlarının aşındırıcı gazlara ve büyük sallantılara dayanabilmesini için tasarlanan araçlar, ayrıyeten yanardağlardaki huzursuzluk belirtilerini arayabilecek ve salınan gazları algılayabilecek. Yapılan birinci hava araçları Kosta Rika’da içerisinde birçok bakteri bulunduran bir yanardağı izlemesi için test edildi. Yakın bir vakitte da Alaska’daki Aleutian Adaları’ndaki Makushin Volkanı’nda uçuş testlerine devam edildi.

Pilotların görüş menzili dışındayken bile uçuşuna devam edebilen drone, evvelden belirlenen uçuş planıyla otomatik pilot sistemini kullanarak yanardağın doruğuna kadar çıkabiliyor ve termal bilgiler elde edebiliyor. Özel otomatik pilot sistemi şartların çok tehlikeli bir hale geldiğini belirlediğinde geri dönüşünü gerçekleştiriyor. NASA ve Black Swift işbirliği ile çalışan bilim insanları bu teknolojinin volkanların hareketlerini rutin olarak izleyebilecek ve ileride mümkün tehlikelere karşı uyarı verebileceğini söylüyor.