Sosyal Medyada En Çok Kullanılan 8 Dolandırıcılık Yöntemi

Bugüne kadar internette pek çok platformda birbirinden farklı dolandırıcılık teknikleriyle karşılaştık. Uydurma bir vakıf üzerinden ferdî bilgilerin çalınması, görüntü beğen-para kazan vaadiyle para toplanması ve bilhassa kripto para dolandırıcılıkları, bunların sırf en aktüel örnekleri oldu. Dolandırıcıların tekniklerini ‘yedirmek’ için kullandıkları en büyük mecraysa elbette toplumsal medya. İşte bugün, bu cins dolandırıcılıklara karşı daha az insanın kurban olması için değerli bir paylaşım yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, toplumsal medya üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık tekniklerine ait vatandaşlara ihtarda bulundu. “Sosyal medyada karşılaştığınız bir teklif gerçek olmayacak kadar cazipse yahut kredi kartı üzere kritik bilgileriniz isteniyorsa siber saldırganlar ile karşı karşıya olabilirsiniz.” sözlerini kullanan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, dolandırıcıların kullandığı 8 formülü paylaştı.

Bir teklif fazla cazipse, şüphelenin

  • Kredi tuzağı: Anında kredi çekebileceğiniz argümanıyla şahsî bilgiler ve ön ödeme istenen dolandırıcılık sistemi.
  • Kripto varlık yatırım dolandırıcılığı: Paranızı kripto varlıklara yatırarak kâr edeceğinizi vadeden ve ödeme istenen idare.
  • Sahte kurum hesapları: Kamu kurumlarının yahut şirketlerin ismi kullanılarak açılan uydurma hesaplardan paylaşılan linkler ile kredi kartı bilgilerinin çalındığı dolandırıcılık tekniği.
  • Sahte arkadaş dolandırıcılığı: Arkadaşlık yoluyla itimat kazanan dolandırıcıların şahsî bilgileri ele geçirdiği ve daha sonra para istediği dolandırıcılık yolu.
  • Piyango dolandırıcılığı: Ödül kazandığınızı söyleyen ve mükafatı elde edebilmek için ödeme istenen usul.
  • Ücretli üyelik dolandırıcılığı: Uygun fiyata sinema yahut müzik platformu üyeliği verme teziyle ödeme istenen dolandırıcılık formülü.
  • Sahte toplumsal medya e-postaları: Toplumsal medya platformlarının ismi ve arayüzü kullanılarak hazırlanan e-postalar ile kullanıcı ismi ve şifrelerin ele geçirildiği dolandırıcılık yolu.
  • Düşük fiyatlı satış dolandırıcılığı: Bilhassa elektronik eşyaların, piyasa fiyatının çok altında fiyatla satışa sunulduğu argüman edilen yol.