Aşı Karşıtlığı, Spotify’ın Başına Bela Oldu

Dünyanın en tanınan çevrimiçi müzik platformu Spotify, ünlü podcast sunucusu Joe Rogan yüzünden karmaşık bir sürecin içerisine girdi. Son periyotlarda yaptığı podcast yayınlarında aşı aykırılığı yapan Rogan, gelen yansılar üzerine harekete geçmek zorunda kaldı. Şirket, COVID-19 ile ilgili yayınlarda kullanıcıları gerçek dataların yer aldığı bir bilgi merkezine yönlendirmeye çalışacak.

The Joe Rogan Experience ismine sahip olan ve aylık indirme sayısı 200 milyonu aşan podcast yayını, çeşitli sanatkarların ve tıp dünyasının uzun vakittir yansısını çekiyordu. Örneğin ortalarında Neil Young ve Joni Mitchell üzere isimler bulunan bir küme sanatçı, şarkılarıın Spotify’dan kaldırılmasını istemiş, bilim insanları ise Spotify’a mektup yazmışlardı. İşte tüm bunlar, Spotify’ın harekete geçmesine yol açmış durumda.

Spotify, içerik üreticilere de yardımcı olacak

Spotify CEO’su Daniel Ek tarafından yapılan açıklamalarda, “Bu daha evvel eşi gibisi görülmemiş devirde istikrar sağlamak ve tıp ve bilim topluluklarından yaygın kabul görmüş bilgilere erişim sağlamanın zorunluluğumuz olduğunu net bir biçimde gördüm.” sözleri kullanıldı. Fakat şirket, COVID-19’la ilgili bilgi merkezine nasıl bir yönlendirme yapılacağına dair bir bilgi vermedi. Bu özellik, Twitter yahut Instagram‘da gördüklerimize emsal biçimde kullanıcıya sunulabilir.

Daniel Ek, bu süreçte içerik üreticilere de yardımcı olacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamalara nazaran Platform Kuralları güncellenecek ve içerik üreticilerin COVID-19’la ilgili işler yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği açık bir biçimde anlatılacak. Üstelik bu kurallar dinamik bir yapıda olacak. Bilim insanlarıyla dirsek temasında bulunacak olan Spotify, kuralların günün şartlarına uygun şekilde düzeltilmesini sağlayacak.