Türkiye’ye Yeni Bir Otomobil Satış Modeli Geliyor

Türkiye’de sıfır araba sahibi olmak, artık neredeyse imkansız hale geldi. Artan döviz kuru ile birleşen koronavirüs kaynaklı çip krizi, fiyatların adeta uçmasına neden oldu. Bu durumun ikinci el araba pazarını da direkt etkilemesi, vatandaşı ya çok eski ikinci ele ya da elindeki aracı muhafazaya itti. Yaşanan son gelişmelerse Türkiye’de araç sahibi olmak isteyen vatandaşlara yeni bir kapı açacak gibi görünüyor.

Emre Özpeynirci’nin Gazete Pencere’deki haberine nazaran Türkiye, yakın bir gelecekte yeni bir araba satış modeli ile tanışma imkanı yakalayacak. Renault’un öncülüğünde başlatılacak olan bu araç satış modeli, ikinci el arabaların fabrikalarda yenilenerek yine satışa çıkarılmasını kapsayacak. Vatandaş, elindeki sıfır aracı fabrikaya götürüp sıfırlattıktan sonra bu aracı kullanmaya devam edebilecek ya da fabrikanın yenilediği bir araçla değiştirebilecek. Bu sayede hem ikinci eldeki kalite artacak hem de araçların geri dönüşümüne katkı sağlanmış olacak.

Fransa ve İspanya’da başladı bile

Renault, “Refactory” olarak isimlendirdiği yeni satış modelini evvel Fransa’da, akabinde da İspanya’da başlattı. Oyak Renault üst seviye yöneticisi Hakan Doğu, kelam konusu modelin Türkiye’ye de gelmesi için gayret sarfediyor. Yeni satış modelinin Türkiye’de çok başarılı olacağını düşündüğünü söyleyen Doğu, sürecin nasıl işleyeceğine dair detay vermekten kaçındı.

Renault’un Fransa’nın Flins bölgesinde yer alan fabrikası, Refactory modeli için tekrar dizayn edildi. Şirket, bu fabrikada 45 bin aracı yenilemeyi ve tüketiciyle buluşturmayı amaçlıyor. Üstelik bir aracın fabrikada yenilenmesi için 6 günlük bir amaç var. Şirket, bugün bu süreci 21 günde yapabiliyor. Sistemin tutup tutmayacağı bilinmiyor olsa da Renault, bu model sayesinde 2030 prestijiyle en az 1 milyar euroluk kazanç sağlamayı hedefliyor.