Bored Ape, 2,2 Milyon Dolarlık Hırsızlığa Kurban Gitti

Kripto para dünyasının yeni trendlerinden NFT’ler, büyük bir hırsızlık olayıyla sarsıldı. Bölümdeki en tanınan pazarlardan bir tanesi olan OpenSea‘de, tam 2,2 milyon dolarlık NFT hırsızlığı gerçekleştirildi. NFT’lerin nasıl çalındığı tam olarak bilinemezken OpenSea’nin alım satım süreçlerini durdurması, kullanıcıların yansısıyla karşılaştı. Çünkü bu olayla hem merkeziyetçilik hem de güvenlik problemleri tartışmaya açılmış oldu.

NFT dünyasındaki en tanınan koleksiyonlardan bir tanesi, “Bored Ape“ydi. Bir dizi maymunun yüz tabirlerini anlatan koleksiyon, BoredApeYachtClub tarafından oluşturulmuştu. İşte bu koleksiyonda yer alan tam 15 NFT, bir halde oburlarının eline geçmiş durumda. NFT’lerin geri alınıp alınmayacağı bilinmezken NFT dünyasını, OpenSea’yi ve yatırımcıları nelerin beklediği şu an için tam bir muamma.

OpenSea’den şimdi açıklama gelmedi

Koleksiyonda yer alan kimi NFT’leri görüyorsunuz.

Yaşanan olay, yatırımcıların gözünü kulağını OpenSea’ye çevirdi. Lakin şirket, mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama yapmadı. Bu da yatırımcıların başlarındaki soru işaretlerini artırıyor. Çünkü NFT dünyasında uzun vakittir hırsızlık olayı yaşanmamıştı. OpenSea’nin bu süreci güzel bir formda yönetememesi, platformun pazardaki yerini kaybetmesine de yol açabilir üzere görünüyor.

Bu ortada; NFT’lerin sahibi Todd Kramer, mevzuyla ilgili garip bir tavır sergiledi. O denli ki birinci sefer 29 Aralık 2021’de paylaşım yapan Kramer, NFT’lerinin çalındığını ileri sürdü. Lakin birkaç saat içerisinde tweeti silen Kramer, 30 Aralık’ta bir kere daha tıpkı iddiayı gündeme getirdi. İşin farklı tarafı, ikinci paylaşım da garip bir formda silindi. Neden bu türlü bir şey yapıldığına kimse mana veremiyor…