Bug Nedir? Bug’a nasıl girilir? Bug hakkında herşey (Doğru Bilgi)

Genellikle reyin oynayanların sıklıkla kullandığı bu terimi ilk kez dinleyenler “Bug nedir?” sualini yöneltir. Online oyunların genelinde sıklıkla görülen bu vaziyet ise oyuncular için oldukça aşina bir terim halini almıştır. Bug anlamı ise İngilizce orijinlidir ve “böcek” olarak öğreniliyor. Bu terimi ilk defa kullanan birey ise muhtelif buluşları ile tarihte ehemmiyetli bir yere sahip olan Thomas Edison olmuştur.

Thomas Edison ise üzerinde çalıştığı bir telgraf cihazında çıkan teknik işlev bozukluğunu anlatmak için kullanmıştır. Şimdilerde ise bilgisayar yazılımcılarının sıklıkla canını sıkmayı başaran bir vaziyet haline gelmiştir. Bir öteki adı ise yazılım kusurudur. Bilgisayar yazılımının ya da sistem içerisinde oluşan, istenmeyen neticeler doğuran yanılgı veya arıza olarak adlandırılabilir. Bu kusurlar bilgisayar sistemini makûs etkileyebilir.

Bug Nasıl Bulunur?

Bir sistem içerisinde bug bulmak için, o sistemin kök dizinleri ayrıntılı biçimde inceleme edilir. Bug, her sistem içerisinde değişik özellikler ve bulgular gösterebilir. Bu belirsiz kusur bazen kendisini iyi bir böcek, bazen ise makûs bir böcek olarak gösterebilir. Misalin, bir bug sayesinde bilgisayardaki operasyonlarınızı daha süratli yapabilirsiniz, aynı zamanda bilgisayarınız devamlı takılabilir veya tamamen donabilir.

Bir sosyal medya programı içerisini dolaşırken bile, adlandırılamayan yanılgılar ile karşılaşmak ya da özelliklerin izin vermediği operasyonları yapabilmek bug olarak belirlenebilir. İstenmeden karşılaşılabilen bu bugları bir yazılım içerisinde bulmanız için ciddi bir kod bilgisine sahip olmanız gerekir. Yazılımcıların bir uygulama içerisinde yanılgıları bulması ve gidermesi çok ciddi biçimde mesai gerektiren bir iştir.

Yazılımcılar ise kodların içerisinde bir kusur bulmanın, yine o kodu yazmaktan daha güç olduğunu söyler. Yazılımın içerisinde bulunan bir bug sayesinde sistem tamamen bozulabilir. Bir başka vaziyet ise sistemin bu kusurdan dolayı değişmesi ve tamir edilememesi vaziyetidir. Büyük işletmeler ise bu yanılgıları daha rahat bulabilmek için devamlı yazılım çıktılarını izler.

Bu firmaların yazılımları içerisinde güvenlik sarihine sahip olan yanılgıları bulanlar ise genellikle ekstra olarak mükâfatlandırılır. Sistem içerisinde risk oluşturan bir bug bulunduğu düşünülmüyorsa, bu yanılgıları otomatik olarak bulmaya yarayan fiyatsız vasıtalardan yararlanılabilir. PivotalTracker, RedMine, Backlog, Trac, Weblssues, FogBuhz ve Mantisbt gibi fiyatsız vasıtalar yazılım içerisindeki yanılgıları bulmanızda dayanak eder.

Buga Girmek Nedir?

Buga girmek, oyunlarda, sosyal medyada, bilgisayar programlarında ya da İnternet üzerini dolaşırken meçhul bir kusur ile karşılaşmak olarak belirlenebilir. Misalin, bir reyin içerisinde şahsiyetinizin takılması ve hareket edememesi bir bug olarak gösterilebilir. Sosyal medya içerisinde basmakalıp işleriniz sırasında aldığınız kusurlar da bu kategoriye girer. Yazılım düzeyindeki bir kusur ise, sistemsel yanılgıları ortaya çıkarır.

Bug Meseleleri Neden Ehemmiyetlidir?

Bir yazılım ya da sistem içerisinde tespit edilemeyen yanılgılar, beklenmeyen, istenmeyen ve geri dönüşü olmayan neticelere yol açabilir. Bu yanılgılar sistemin işleyişine ve yürütülen projeye istenmeyen zararlar verebileceği için umursanmalıdır. Bu yanılgıların çoğunluğu, programları geliştiren yazılımcıların tasarım veya kod yazarken yaptıkları ufak bir kusur neticeyi alana gelmektedir. Derleyiciler ise bu yanılgıyı devam ettirir ve yanılgı oluşturur.

Bu kusurlar bir sistem içerisinde kendinize açabileceğiniz en büyük riski oluşturur. Programlama süreci sırasında oluşan bu kusurlar size veya kullanıcılarınıza hasar verebilir. Genellikle bu kusurlar kullanıcı tarafında hakimiyet edilemeyen tavırlar oluşturur. Misalin, bir online satış sitesinde oluşan bug, alıcıların istedikleri mahsule ulaşmasını yasaklayabilir. Bir başka kusur cinsi ise ödeme operasyonu sırasında alana gelebilir ve aksaklıklara neden olur.

Günümüz dünyasında en büyük yazılım ve işletim sistemlerinde bile kusurlar ile karşılaşılabiliyor. Kusurlar ile karşılaşılan bu yazılımlara Instagram ve Windows gibi dev işletmeler de dâhil olabiliyor. Bu dev firmalar ise sistemlerinde karşılaşılan ve raporlanan bu kusurları süratli bir biçimde düzenler. Bu kusurlar, işletmelerden evvel makûs gayeli yazılımcılar tarafından bulunur ise makûs emellerle kullanılabilir.