Robotik Kodlama Nedir? Ne işe yarar ve Neler Gereklidir?

Robotik kodlama, genellikle makine ve hakimiyet sitemi, elektronik, bilgisayar ve uzay bilimlerinin her birini içerisinde barındıran ortak çalışma yerinde tam zorunlu olan yazılım kodları sayesinde aygıtların bağlantı halde olmasını sağlamasıdır. Mekanizma tasarımlarını hakimiyet altında yakalamak için yapı sistemlerine elektronik teçhizat ilave edilmesi, dijital bir civar yerinde hakimiyet edebilme ve emin civar alanında birtakım şartlara göre çalışma sağlamak için zorunlu olan kodlar bulunur.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik ise daha çok bilgisayar, yazılım, mekatronik, hakimiyet ve otomasyon, uzay ve havacılık, elektrik ve elektronik gibi pek çok mühendislik disiplinini bir nokta da barındıran bir bilim dalı olarak öğrenilir.

Robotik Sistemler Nelerdir?

Endüstriyel robot, maddeler, parçalar, aletler veya özel operasyon ekiplerini, muhtelif programlar halinde istenilen her görev açısından hareket etme ihtimaline sahip olan bir tasarım olarak günümüzde kullanılır. Robotik kodlama olarak öncelikli olarak 1905’de ilk eklemli kol geliştirilmiştir. Özellikle en çok endüstriyel otomasyonun ve bilgisayar uygulamasının imal sisteminde kullanım sağladığı için bu alanda pek çok büyüme göstermiştir.

İlk eklemli kolun 1905 tarihinde büyümesiyle birlikte mikroişlemci teknolojisindeki büyümeye bağlı olarak robotlar oldukça muhtelif biçim, tip ve büyüklüklere göre kullanım sağlamış olur.

Robotlar oldukça geniş bir görev alanına sahip olur. Genellikle robotlara olan alaka ve lüzum güçlü bir ekonomik performansın sağlamış olduğu rekabet civarı ve tam iş alanına geçim sağlamasıyla ilgili olur. Genelde bu iş lan yerleri ise boya işleri, kaynak yerleri, rastgele bir mahsulü bulunduğu yerden alıp başka yere koyma harekâtları gibi olarak belirtilebilir.

Robotik Kodlama Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Genelde kodlama eğitimi için çocukların okuma ve yazma bilip bildikleri 5 ve 7 yaş aralığı uygun görülür. Özellikle başlı başlına bir kod çözmek ve yaratıcı yeteneği olan okuma ve yazma eylemi, daha iyi bir teknik kodlama eğitimine başlayabilmek için oldukça iyi bir fırsat imkânı sağlar. Bu hususta İngiltere 2014 senesinden beri 5 yaşını bitirmiş tam çocuklara robotik kodlama eğitimi imkânı sunuyor.

Amerika’da bulunan mekteplerin pek çoğu müfredat sistemlerine kodlama dersleri ilave etmiş vaziyettedir. Avustralya’da ise çoğu mektepler kodlama derslerini gerekli bir ders olarak arasına dahil etmiş vaziyettedir. Kodlama eğitimi içerisinde pek çok bilgi öğretiliyor. Atölyeler ve özelleşmiş kurslar sayesinde her yaş grubunda bulunan çocuklara kodlama yeteneği sağlanabilecek eğitim programları imkânı sunuluyor. Bu sayede çocuklar bu avantajlardan faydalanıp bilgi ve maharet sahibi olabiliyor.

Yazılım Nedir? Yazılım Kodlama Dilleri Nelerdir?

Robotik kodlama ve robotiği bilmenin hatta konutunuza getirmenin oldukça uygun yolları bulunur. Pek çok yolu bulunduğu için doğru başlangıcı bulma mevzusunda güçlük sürükleyebilirsiniz. Sizin için hangisinin ne işe yarayacağı gibi tam her şeyin iyi yolunu bulmanın en iyi usulü bütçe gidişatı, yaş grubu seviyeyi kısıtlı bir hale getirmektir. Bundan sonrasında en çok seçim edilen, cümbüşlü ve kolay bir biçimde bilinen alternatiflerden rastgele birini seçim edebilirsiniz.

Code.Org

Code.org ilk etapta Amerika’daki pek çok talebelerin bilgisayar bilmesini sağlayan bir organizasyon sistemidir. Robotik kodlama hemen hemen tam dünya da oldukça yaygın bir biçimde kullanım sağlar. Sadece fiyatsız kodlama dersi kütüphanesi sayesinde değil, bunun yanı gizeme 30’u geçik dilde tam dünyada bulunan talebelerin emin bir oranda katılım sağladığı senelik “ Hour of Code” faalliğiyle kodlamanın daha yaygın bir hale gelmesini niyetler. Faallikler genellikle herkese sarih olur.

Code.org kâr emeli gütmediği için ve bilgisayar bilimlerine ulaşımı daha da yaygın bir hale getirmek için çalışma sağlar. Emeli ise her mektepte bulunan tam talebelerin aynı fizik, kimya ve matematik gibi kodlamayı en iyi biçimde bilme fırsatına hâkim olmasıdır.
Mbot ve Makeblock ile Robotik Kodlamaya Başlayın

Günümüz şartlarında teknoloji sisteminin çok süratli büyümesiyle birlikte genellikle artık herkes öğrenmekteki geleceğin dili Robotik kodlama usulüdür. Şayet ki bir mBot’unuz var ise kodlama mevzusunda gelişim göstermek için bu ders çok daha iyi bir fikir olur. Bu derste daha çok mBot’un nasıl kurulduğu, nasıl programlanabildiği ve Mbot sayesinde çok daha değişik projeler geliştirmeyi bilmeniz muhtemel olabilir.

MBot’un programlanma sırasında kullanacağınız mBlock programının nasıl kullanıldığını bileceksiniz. MBlock programı sayesinde animasyon planlamayı bile bilebilirsiniz. Mbot dersi ile robot programlamak çok kolay ve kolay olur. Derse kayıt olup Mbot bilmeye hemen başlamanız sizin için çok daha avantajlı olabilir.

Robotikle Uğraşanlarda Hangi Malzemeler Olmalı

Robotik kodlama seti ve robotlarda kullanım yerleri ve malzeme lüzumu farklılık gösterse de genellikle hep aynı yapı standartlarına sahip olurlar. Özetlemek gerekir ise bulunan etraftan bilgi sinyaline erişmek için sensöre, bilgiyi harekât altına alıp ona göre karar verme ve çıkış sinyali oluşturabilmek için hakimiyetçiye, gelen çıkış sinyaline göre de tutum sunabilmek için aktüerlere ihtiyaç dinlenir.

Laravel Nedir? Laravel Özellikleri Nelerdir? Laravel Dersleri

Hakimiyet Kartları

Hakimiyet kartına genellikle robotun beyni denilebilir. Sensör sayesinde sağlanan bilgiye göre çıkış yerinde yer alan motor, LED, selenoid valf gibi pek çok sisteme komut emri yollar. Hakimiyet kartları ise kendi içerisinde iki gruba dağılır. Bunların biri mikro hakimiyetçiler olurken ötekiyi de tek kart bilgisayar olarak öğrenilir. Mikro hakimiyetçiler ise yalnızca tek bir programı çalıştırmak için planlanmış olur. Sensör bilgisi almak için, motor çalıştırmak ve haberleşme ünitesini idaremek için kapasiteye sahip olur.

Mikro hakimiyetçiler için misal vermek gerekir ise Arduino, PIC ve mBed bunlara misaldir. Tek kart bilgisayar ise genellikle günlük yaşamda kullanılan bilgisayarlar ile aynıdır. Aynı anda pek çok işi beraberine reelleştirebilirler. Ram, kalıcı hafızadır ve çok fazla giriş, çıkış sistemi bulunur. Ne kadar pek çok işi yapabilme kapasitesine sahip olsalar da aynı anda birden fazla program çalıştığı için zaman-kritik uygulamalar mevzusunda galibiyet gösteremeyebiliyorlar.

Sensörler

Robotik için sıcaklık, mesafe, ışık gibi fiziksel büyüklüğü elektrik sinyaline dönüştürmek ve bu bilgiyi operasyon altına alacak karar mekanizmaları montajı sağlamak için sensörlere lüzum dinlenir. Tam sensör çeşitlerine bakıp kendinize göre en ideal bir sensörü seçim edebilirsiniz.

Motorlar

Robotlarda kullanım yerine göre servo motor, DC motor ve step motor çeşitleri yer alır. Robotun en iyi biçimde çalışması için motor oldukça ehemmiyetli bir faktördür. Robotlarda motor seçimi sırasında tipi, maliyeti, kullanım kolaylığı, efor, sürat ve pozisyon gibi kriterlere de dikkat etkeniz gerekir.

Motor Sürücüler

Motorun pwm ayarını hakimiyet etme operasyonunu sağlar. Motorların sürat seviyesi ve istikamet ihtimali motor sürücüleri sonucunda hakimiyet atını yakalanır. Her motor tipine göre uygun olacak biçimde motor sürücü çeşitleri bulunur.

Bataryalar

Bataryalar robotik sistemlerin ve robotlarım elektrik enerjisini sağlar. Kullanım alan yerine göre çok daha değişik batarya çeşitleri yer alır.

Kablosuz Haberleşme Modülleri

Kablosuz çalışma reelleştirmek için bu tip modüllere lüzum dinlenir. Bluetooth, Wifi gibi protokoller sayesinde robotu uzaktan hakimiyet etme imkânı bulunur. Aynı zamanda internete bağlı olarak da bir aygıt haline getirmek çok daha kolay olur.