Web Whatsapp Nedir? web.whatsapp nasıl kullanılır ve Avantajları nelerdir?

WhatsApp Web, uslu telefonlar için geliştirilmiş, çevrimiçi bir iletileşme ve haberleşme uygulamasıdır. WP Web internet iletişimi aracılığıyla kullanıcılarına, belge, resim, ses dosyası paylaşımı; fiyatsız sesli ve görüntülü arama imkânları sunar. Günümüzde kullanılan her mobil işletim sistemiyle geçimli bir biçimde çalışmaktadır. Dünyanın rastgele bir yerinde olan iki kullanıcının, WhatsApp ve WP Web üzerinden irtibata geçebilmesi için sadece internet ulaşımı yeterlidir.

24 Ocak 2009 senesinde Jan Kaum tarafından Kaliforniya’da geliştirilen uygulama; geliştirildikten yedi ay sonra iPhone kullanıcıları için App Store içerisinde de ulaşıma açılmıştır. Aynı senenin aralık ayında kullanıcılara resim ve video yollama; 2010 senesinde grup iletileşme ve 2013 senesinde sesli iletileşme sunmaya başlamıştır. 2016 senesinin ocak ayına kadar kullanıcıların bir dolar ödediği WhatsApp artık fiyatsız bir biçimde telefonlara, bilgisayarlara yüklenmektedir.
hosting

Uygulama geliştirildiği seneden günümüze kadar inovatif bir biçimde aktüellenmiştir. 2012 senesinde WhatsApp destek hattı personelleri hem iOS hem de Android kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur. 2014 senesinde ise WhatsApp iletiyi atan kullanıcıya, akdikeninin iletiyi okuduğu bilgisini ileten mavi tik özelliğini uygulamaya ilave etti. Özelliğin sosyal medyada çokça konuşulmasının ardından geliştiriciler kullanıcının bu özelliği devre dışı vazgeçebilecekleri yeni bir aktüelleme yayınladılar.

WhatsApp Web Nedir?

10 Mayıs 2016 tarihinde ise uygulamanın bilgisayarlarla da geçimli çalışabilecek yeni versiyonu olan WhatsApp Web kullanıcıların ulaşımına sunulmuştur. WhatsApp Web, kullanıcıların masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarından internet tarayıcısı aracılığıyla kullanabildiği bir WhatsApp versiyonudur. Uslu telefonlarda olduğu gibi WP Web tam bilgisayar işletim sistemleriyle de geçimli çalışmaktadır. Kullanıcılarına iletileşme, belge paylaşımı, ses ve resim paylaşımı hizmetleri sunmaktadır.

WhatsApp Web Telefon Uzaktayken Çalışır mı?

Bilgisayardan mesele yaşamadan WhatsApp Web’e ulaşabilmek için; kullanılan telefonun sarih ve meselesiz bir internet ulaşımının sağlanmış olması, telefonda etkin bir WhatsApp hesabı olması ve WhatsApp Web’e giriş yapılacak bilgisayarda da meselesiz ve etkin bir internet ulaşımının sağlanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde bilgisayardan uygulamaya ulaşım sağlanamamaktadır. WhatsApp Web’e bilgisayar ve telefon dışında başka bir aygıttan ulaşım muhtemel olmayacaktır.

WhatsApp Web Hatsız Telefon veya Tablette Çalışır mı?

2019 senesinde WhatsApp Web’e ulaşımın iPad makineler ile de sağlanabileceği haberleri sosyal medyada gündeme geldi ancak 2020 senesinin Mart ayında WhatsApp’ın bir telefon uygulaması olduğu, iPad aygıtlardan WhatsApp uygulamasına ulaşımın sağlanamayacağı bilgisi Apple’ın sitesinden yayınlandı. Android tabletlere APK olarak indirilebilir ancak bunun eminliği mevzusunda henüz kesin bir kanıya varılmamıştır.

WhatsApp Web’in en büyük avantajlarından biriyse kuşkusuz uygulamayı bilgisayar üzerinden açarken kullanılan telefon ne kadar uzakta olursa olsun bilgisayardan WP Web’e ulaşımın kopmamasıdır. Bu ulaşımın kopması için telefonun ayarlar kısmına girip ayarlar sekmesinden WhatsApp masaüstünü seçip tüm aygıtlardan çık yazan alternatife tıklanması gerekmektedir. Telefondan çıkış yapılmadığı sürece WhatsApp Web’e bilgisayar üzerinden ulaşıma devam edilir.

WhatsApp Web’e Nasıl Giriş Yapılır?

Kullanıcının WhatsApp Web’e ulaşımı için iki alternatif vardır. İlk alternatif kullanıcı bilgisayarında kullandığı internet tarayıcısı dayanağıyla https://web.whatsapp.com internet sitesini açabilir; bilgisayarında kullandığı işletim sisteminin uygulama marketinden WhatsApp Web’i indirebilir. Ardından kullanıcı telefonunda bulunan WhatsApp uygulamasına giriş yapar, ayarlara değer, WhatsApp Web’i seçer, QR kodu okutmak için telefonun kamerasını ekrana doğrultur. Kullanıcı uygulamaya bilgisayarından ulaşmaya hazırdır.

Şahsi Kullanımda WhatsApp Web Avantajları Nelerdir?

WhatsApp günümüzde en çok kullanılan çevrimiçi haberleşme uygulamalarından bir tanesi olmaktadır. 20 Temmuz 2020’de yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde WhatsApp’ı iki milyar şahsın faal kullandığı tanımlanmıştır. İnternet üzerinden bağlantıda son derece popüler olan bu uygulamanın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden ulaşılabilme imkânının sunulması kullanıcılara bir hayli açıdan avantaj sağladı.

WhatsApp ve WhatsApp Web kullanıcıya dilediği bir kullanıcıyı yasaklama veya spamlama hakkı vermektedir. Ayrıca kullanıcı attığı iletiyi, hem kendi telefon ve bilgisayarından hem de akdikeninin telefon veya bilgisayarından silebilmektedir. Kullanıcılar arasında sıklıkla kullanılan bu iki özellik kullanıcının uygulamayı kullanırken psikolojik açıdan daha rahat sezmesini sağlamaktadır.

WhatsApp Web’e sadece bir bilgisayardan değil birden fazla bilgisayardan ulaşılabiliyor. Misalin hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarı olan bir kullanıcı her iki bilgisayarından uygulamaya giriş yapabilmektedir. Telefon ve bilgisayar arası bilgi paylaşımını artık Bluetooth veya AirDrop’la yapmak zorunda kalmayan kullanıcılar bu evrakları WP Web üzerinden bilgisayarlarına aktarabiliyor. Bu özellik kullanıcılara sosyal yaşamlarında, iş yaşamlarında zaman tasarrufu, basitlikler sağlamaktadır.

Telefon pillerinde mesele yaşayan, telefon ekranını görmekte zorlanan veya telefon klavyesini kullanmakta eforluk sürükleyen kullanıcılar içinse WhatsApp Web’i kullanmak daha avantajlıdır. Bilgisayar ekranı ve bilgisayar klavyesi kullanımı yapılan araştırmalara göre telefon ekranı ve klavyesi kullanımına göre daha elverişlidir. Bilgisayar üzerinden çalışan kullanıcılar için ise uygulama, çalışırken telefon sebepli dikkat dağınıklığını eksiltirken, çalışma faydasını artırır.

WEB WhatsApp Kullanıcıları için Avantajları Nedir?

WhatsApp sadece şahsi kullanıcılara değil müessesesel kullanıcılara da hizmet sunmaktadır. WhatsApp’in bu versiyonunun adı ise WhatsApp Business’dir. WhatsApp Business ufak ve orta büyüklükteki firmaları kastederek aktüellenmiş bir WhatsApp versiyonudur. WhatsApp Business bilgisayarlarda da kullanılabilir. Ufak ve orta büyüklükteki firmalar WhatsApp Business’i kullanarak, alıcılarına süratli bir biçimde dönüş sağlayabilmektedir.

WhatsApp Business’ın özelliklerini WhatsApp üç ana başlıkta özetlemektedir: Firma profili, istatistikler ve iletileşme vasıtaları. Firma profili, müessesenin bağlantı bilgilerini alıcıya sunmak için kullanılmaktadır. İstatistikler iletilerin galibiyetle gönderimi, kaç şahıs tarafından açıldığının kaydıyla alakalı firmayı bilgilendirmektedir. WhatsApp Business üzerinden firmalar iletilerini sıralayarak atabilir, iletileri otomatik hale getirebilir, alıcıyla müessesesel seviyede bağlantı kurabilir, onaylı hesap işaretiyle alıcının güvenini kazabilir.

KOBİ’ler WhatsApp Business hesaplarını internet sitesine eş biçimde kullanabilmektedir. WhatsApp Business hesaplarına sıkça sorulan sualler kısmı ilave edebilir, şirket bağlantı bilgilerine ulaşımı sağlayabilir,  müessesenin alıcıya vermek istediği bilgileri,  istatistikleri alıcıya sunabilmektedir.  Bu versiyon üzerinden uygunsuz ileti aldıkları alıcıları yasaklayabilir, spamlayabilir. Bu versiyon sayesinde firmalar alıcılarıyla sadece çalışma saatleri içerisinde değil yedi yirmi dört bağlantı sağlayabilmektedirler.

Sağlanan istatistiki bilgiler ise firmalara reklam taktikleri ve reklam siyasetleri hakkında ehemmiyetli ipuçları vermektedir. İletilerin hangilerinin okunup okunmadığı, iletilerin iletilip iletilmediği bilgileri ufak ve orta büyüklükteki firmalara reklam vermeleri gereken mahsulü, reklam verme sıklıklarıyla alakalı ehemmiyetli bilgileri firmalara sunmaktadır.  Bu bilgilerin WhatsApp Business üzerinden sağlanması KOBİ’leri reklamlara büyük tüketmeler yapmaktan kurtarmaktadır.

WhatsApp Business’ın Şirketlere Sağladığı Faydalar

WhatsApp Business, KOBİ’lere sadece zaman etüdünde destekçi olmakla kalmayıp reklamlar için ayıracakları bütçenin ehemmiyetli miktarda eksilmesini de sağlamaktadır. Uygulamanın şirketle paylaştığı bilgiler; firmanın müesseseselleşmesine, daha az tüketmeyle daha süratli gelişmesine, globalleşmesine miktarda katkıda bulunmaktadır.  WhatsApp, küreselleşen dünyada insanların birbirileriyle nerede olurlarsa olsunlar bağlantıya geçebilmesini sağlamaktadır.


WhatsApp Business sadece minik ve orta sihirlikteki şirketlere avantaj sağlamakla kalmayıp aynı zamanda alıcılara da büyük avantajlar sağlıyor. Alıcılar diledikleri her an müesseseyle bağlantıya geçebilmenin rahatlığıyla alış verişlerini yapabiliyor ve uslarına takılan sualleri sıkça sorulan sualler listesinden bulabiliyorlar. Şahsi, müessesesel ve Web versiyonlarıyla kullanıcılarının hem sosyal ve hem de iş yaşamlarında kendine hiç zorlanmadan yer bulabilmektedir.