Bugatti Chiron, F1 Hız Rekorunu Geride Bıraktı

Otomobillere ilgi duyan takipçilerimizin bildiği üzere her hafta birbirinden heyecanlı drag yarışlarını haberleştiriyoruz. Her ne kadar o yarışlarda suratlarıyla ve performanslarıyla etkileyen arabalar olsa da Bugatti Chiron’un ne kadar farklı bir düzeyde olduğu bir defa daha gözler önüne serildi.

Radim Passer isimli bir YouTube kanalının yaptığı paylaşımda Bugatti Chiron’un ‘trafiğe açık’ Alman otobanında inanması güç bir sürate ulaştığını görüyoruz. F1 tutkunlarının bile beklentisini aşan görüntü, hem Alman otobanlarının kalitesini hem de Fransız otomotivinin gücünü gösteriyor. O denli ki, Formula 1 yarışlarında şu ana kadarki kırılan sürat rekoru saatte 397 Km. Trafiğe açık otobanda Bugatti Chiron ise saatte 417 Km sürate ulaştı. Üstelik, bundan çok daha fazlasını yapabilecek kapasitede…Videoya göz atmadan evvel aracın özelliklerinden de kısaca bahsetmekte yarar var.

Bugatti Chiron’un genel özellikleri:

Dünyanın en süratli arabaları listesinde tepede yer alan Bugatti Chiron, 8 litrelik 16 silindirli ve dört turbolu motoruyla 1500 beygir ve 1180 Nm tork gücü üretiyor. Aracın 0’dan 100 km’ye çıkış süresiyse 2.3 saniye olarak belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında arabanın trafiğe açık alanda sergilediği etkileyici performansı daha net pahalandırmak mümkün olacaktır…

Bugatti Chiron saatte 417 Km sürate ulaşıyor:

YouTube video

Bu mühendislik olağanüstüsü aracın performansından etkilenmemek mümkün değil. Pekala, artık uçaklarla yarışacak kadar büyük bir sürate ulaşan arabanın tam gücünün bu olmadığını söylesek ne derdiniz? 2019 yılının Eylül ayında birebir model Bugatti’nin trafiğe kapalı alanda 490 Km sürate ulaştığı kaydedildi. Haberin sonunda yer alan görüntüde (1:37 dk) kırılan bu sürat rekorunu da izleyebilirsiniz.

Bugatti Chiron’un saatte 490 Km sürate ulaştığı görüntü:

YouTube video