Çayı Çok Sıcak İçmenin, Kanser Riskini Artırdığı Tespit Edildi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Kolu Başkanı  Prof. Dr. Atilla Eroğlu, Doğu Anadolu bölgesinde sık görülen bir kanser çeşidi olan yemek borusu kanseri üzerine farklı üniversitelerden dört akademisyenle birlikte bir çalışma gerçekleştirdi.

Bu çalışma, çarpıcı bir sonucu ortaya çıkarttı. Bilim insanlarının çalışmasına göre çayı sıcak içmek, yemek borusu kanserine davetiye çıkarıyor. 

1442 şahısla yapılan çalışmaya nazaran sıcak çay tehlikeli

Çalışma kapsamında, 25 yıllık süreçte yemek borusu kanseri teşhisi konulan 742 erkek ve 720 kadına ilişkin bilgiler toplandı. Toplanan bilgilere nazaran bu hastaların yüzde 85’lik kısmı çaylarını çok sıcak içmeyi tercih ediyor. Çayın çok sıcak olarak kabul edilmesi için sıcaklığının 85 derecenin üstünde olması gerekiyor. 

Prof. Dr. Atilla Eroğlu, çay içmenin çeşitli yararlarının olduğunu kabul ederken birtakım ziyanları da olabildiğine dikkat çekti. Eroğlu, Erzurum’da çayın 94-95 derecede kaynayan suyla yapıldığını, bardağa dökülüp şeker karıştırıldığında da çayın sıcaklığının 83-85 dereceye kadar düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Eroğlu, “Bu sıcaklıktaki çay bile eli yakar. Teklifimiz, literatürün de söylediği, günde 5-6 bardak hafif ılıtılmış çay içilmesi ancak sıcak çay içmeyin. Sıcak çay kanser yapıyor. Bilhassa ağız, yutak ve yemek borusu kanserinin bölgede en sık görülmesinin sebebi sıcak çay tüketimi.” tabirlerini kullandı.

“Sıcak çay, sindirim sistemindeki bariyeri yok ediyor”

Eroğlu ayrıyeten yüksek sıcaklıka içilen çayın, mukozalar üzere sindirim sisteminin hassas kısımlarında önemli yanıklara ve hücre değişikliğine sebep olduğunu belirtti. Bilim insanı kelamlarına “Sıcak çay, sindirim sistemindeki bariyeri yok ediyor ve kansere sebep oluyor. Çayın 65 derecenin altında içilmesi gerekli. Bardağa koyduktan sonra çayı 3-4 dakika bekletelim. 25 yıl süren bilimsel çalışmamızda, çayın tesirleri ve bölgemizde yemek borusu kanserlerinin fazla görülmesini araştırdık, en kıymetli sebebin sıcak çay tüketimi olduğunu, 85 derecenin üzerinde içilen çayın 65 derecenin altında içilen çaya kıyasla 8 kat daha yemek borusu kanserini artırdığını bilimsel data olarak tespit ettik. Lütfen çayı hafif ılıtıp için.” biçiminde devam etti.