Çok Satması Muhtemel Samsung Galaxy A55’in Tasarımı Ortaya Çıktı: Bazı Özellikleri de Belli Oldu

Samsung, 17 Ocak’ta yapacağı aktiflikle birlikte Galaxy S24 serisini tanıtacak. Bu tanıtımın akabinde da firma, premium sayılabliecek bir öteki akıllı telefonu olan Galaxy A55’i piyasaya sürecek.

İşte artık, bu modele ilişkin resmî tasarım görselleri ortaya çıktı. Bu görsellere nazaran üç farklı renk seçeneği bekleyebiliriz. Ayrıyeten telefonun bilinen birtakım teknik özellikleri de bulunuyor.

Samsung Galaxy A55’in resmî görselleri ortaya çıktı

Galaxy A55 serisinde üç farklı renk seçeneği olacak: Lila, Mavi ve Buz Mavisi. Genel olarak baktığımızda ise bu modellerin Galaxy A54 serisinden çok da büyük bir farkı yok, en azından görünüş olarak. Yeniden de Samsung, genel tasarım lisanını müdafaasına karşın bu modelleri rakiplerinden ve birbirlerinden ayıracak birtakım değişikliklere imza atmaya hazırlanıyor.

Düğme Adası ismi verilen dizaynın tesirini bu modelde de görüyoruz. Daha evvel Galaxy A15 ve Galaxy A25 modellerinde de bu tasarımı görmüştük. Güç ve ses düğmelerinin bulunduğu kısım bu dizaynda biraz daha şişkin oluyor. Elbette ki bu düğmeler tekrar cihazın sağ tarafında yer alıyor. Daha evvelki tezler, bu modellerin aluminyum çerçeve ile geleceği tarafındaydı.

Ön kısma baktığımızda ise Samsung’un simetrik olmayı çok da umursamadığını görüyoruz. Sağ taraftaki adacığı kenara bıraktığımızda, telefonun alt kısmında da çerçevenin kalınlaştığı gözümüze çarpıyor. Düz bir dizayna sahip olan ekranın üstünde, ortada ise ön kamera deliği yer alıyor. 

Samsung Galaxy A55’te Exynos 1480 çipseti kullanılacak

Samsung Galaxy A55’in içinde güney Koreli teknoloji devinin kendi üretimi olan Exynos 1480 işlemciyle gelecek. Bu işlemcinin 4nm tabanında inşa edilmiş olacağı belirtiliyor. İşlemcinin 2.75GHz’de çalışan dört yüksek performans çekirdeği ek olarak 2.05GHz’lik dört verimlilik çekirdeği bulunacak. 

Samsung, Galaxy A55’lerde 8 GB RAM varyantı sunacak ve muhtemelen aygıt 256 GB depolamayla gelecek. Tekrar de farklı depolama konfigürasyonları bulunabilmesi ihtimali de var. Aygıt kutudan Android 14 üstüne inşa edilmiş One UI 6.1 arayüzle gelecek. Aygıtın kamera, ekran ve batarya üzere özellikleri ise şimdi bilinmiyor.