Çin, Dünya Otomotiv Endüstrisini Ele Geçirdi: İşte Sadece 1 Yılda İhraç Ettiği Otomobil Sayısı

Otomotiv kesiminde son yıllarda kritik değişiklikler karşımıza çıkıyor. Alternatif güç kaynakları kullanan, hidrojenli ya da elektrikli arabalar, klâsik modellerden daha farklı deneyimler sunuyor. Bu yüzden de pek çok farklı firma piyasada yerini almaya çalışıyor.

Ayrıca Rusya, Ukrayna savaşından ötürü Avrupalı firmalar tarafından ambargoya maruz kalıyor ve o pazara da Çinli firmalar girmiş durumda. Yaşanan bu değişimler, Çin’i en çok araba ihraç eden ülkeler sırasında en üste taşımak üzere.

Çin, Japonya’yı tahtından ediyor

Nikkai Asia’nın haberine nazaran Çin Araba Üreticiler Derneği, bu yılın birinci 11 ayında 4,41 milyon otomobil ihraç ettiğini açıkladı. 2022 yılından bu yana Çin’in ihraç ettiği araba sayısı yüzde 58 artış gösterdi. Bir evvelki yıl en çok araba ihracı gerçekleştiren ülke olan Japonya ise bu periyotta 3,99 milyon araç ihracatı gerçekleştirdi. 

Çinli üreticiler, son devirde hem Türkiye’de hem de Avrupa’da pazar hisselerini gitgide artırıyorlar. Bu yüzden de Avrupa Birliği, Çin’in ihracattaki agresif yaklaşımını durduracak yollar arıyordu. Çin’den gelen modellere ekstra vergi getirilmesi de gündeme gelmişti. 

Rusya, Çinli arabaları sevdi

Verilere nazaran Çin, Rusya pazarındaki satışlarını geçen yıla kıyasla 7 kat artırdı. Bilhassa Avrupalı firmaların uyguladığı ambargo sonrasında boş kalan pazarı Asya devi almış üzere gözüküyor. Bir öbür ilgi cazip nokta ise Meksika’da Çin menşeli arabaların satışının %71 oranında artması oldu. 

Türkiye de Çin’den en çok araba ihraç eden 11. ülke olmuştu. Bu ülkeden yapılacak olan elektrikli araba ithalatını zorlaştıran bir düzenleme de yapılmıştı.