Çin’in Yapay Güneş’i, Güneş’in 5 Katı Sıcaklığına Ulaştı

Uzunca bir müddettir ‘yapay Güneş’ geliştirmeye devam eden Çin, son vakitlerde ziyadesiyle kıymetli gelişmelere imza attı. “Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamak (EAST – The Experimental Advanced Superconducting Tokamak)” olarak isimlendirilen, ya da kısaca ‘yapay Güneş’ olarak bahsedilen sistem, geçtiğimiz gün yeni bir rekora imza attı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua Tongxunshe tarafından yapılan habere nazaran yapay Güneş, 17 dakika 36 saniye boyunca 70 milyon santigrat derece sıcaklıkta çalışmayı başardı. Yani yapay güneş, bu 17 dakikalık mühlet boyunca sayesinde yaşadığımız yıldızımız Güneş’ten 5 kat daha yüksek sıcaklığa ulaştı. Lakin bu rekor, bir sıcaklık rekoru değildi.

Daha evvel 160 milyon santigrat dereceye ulaşılmıştı:

Çin’in yapay Güneş’i, geçtiğimiz mayıs ayında tüm dünyayı şok eden bir rekora imza attı. EAST, 1 dakika 41 saniye boyunca 120 milyon santigrat derece sıcaklıkta çalıştırıldı. Birebir deney içinde EAST, 20 saniye boyunca da 160 milyon derece sıcaklığa çıkarıldı. Yani EAST, Güneş’ten 10 kat daha yüksek sıcaklık üretmeyi başarmıştı.

Bu pahaları gördükçe göz korkutan EAST’in geliştirilme maksadıysa yıldızlarda meydana gelen doğal tepkileri taklit ederek neredeyse sınırsız pak güç sağlamak. EAST’e ‘yapay Güneş’ denmesinin nedeniyse ulaşabildiği sıcaklıklar değil, nitekim de yıldızımız Güneş’i taklit ediyor olması. EAST, yakıt olarak hidrojen ve döteryum gazlarını kullanan gerçek Güneş’e güç veren nükleer füzyon tepkisini birebir taklit ediyor. Çin, bu projeye bugüne kadar 12 trilyon dolardan fazla yatırım yaptı.