CoinDesk, TL’nin Bitcoin’den Daha ‘Oynak’ Olduğunu Açıkladı

Türk Lirası’nda bilhassa son birkaç ay içerisinde yaşanan büyük dalgalanmalar haliyle yabancı basının ve şirketlerin de gözünden kaçmıyor. Bitcoin ve dijital para üzerine kurulmuş ünlü haber sitesi CoinDesk de bu istikrarsız gidişe dikkat çekiyor. Şu anda TL’nin bitcoin’den daha ‘güvenilmez’ olduğunu belirten CoinDesk, Türkiye’nin ekonomik stratejilerini de kıymetlendirdi.

TL’nin tarihteki en bedelsiz pozisyonuna geldiği vurgulanırken 90 gün içerisinde Bitcoin’in %4 oranında daha muteber hale geldiği bilgisi paylaşılıyor. Yükselen fiyatlarla birlikte yüksek ölçülerde yatırım yapmanın risklerine dikkat çeken CoinDesk, ekseriyetle ‘güvenilmez’ ve ‘dengesiz’ yapısıyla bilinen bitcoin karşısında bile TL’nin daha riskli olduğunu belirtiyor.

Grafiklerle Bitcoin ve TL karşılaştırması yapılıyor:

Yalnızca altı hafta içerisinde doların 9 TL’den 18 TL düzeylerine çıktığı devirde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın benimsediği ‘faiz indirme politikasının’ iktisat bilimiyle ters olduğunu belirtilirken TradingView isimli internet sitesinde Birleşik Krallık büyüme yöneticisi ve Macrodesiac isimli internet sitesinin kurucusu David Belle de Erdoğan’ın bu siyasetini ‘geleneksel iktisat kuralları çerçevesinde tam bir felaket’ olarak kıymetlendirdi. Buna ek olarak, TL’nin rekor bedel kaybına rağmen hala dogecoin ve shiba inu üzere “meme bazlı” kripto paralardan daha emniyetli olduğu belirtiliyor.

CoinDesk’in mevzu hakkında resmi Twitter hesabından makalenin tamamını yayınladığı paylaşımda Türk ve yabancı kullanıcılardan yansılar de gecikmedi. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Merkez Bankası tarafından basılan bir para ünitesiyle sanal paranın karşılaştırılmasının mantıklı olmadığını savunurken bir kısım kullanıcı da TL’nin bu paha kaybının yeniden de bir çöküşe götürebileceği kanaatinde.