Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hepimizin kesinlikle bir zamanlar Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve kimseler tarafından sevilmeyen öksüz çocuk Windows 8 sorunları ile boğuşmuşuzdur. Hatta hala Windows 10 ve daha yeni doğmuş bir bebek olan Windows 11 meseleleri ile de orta ara boğuşur durumdayız.

Ancak bugün bahsimiz Windows 8.1 öncesi Windows sürümleri. Çabucak çabucak herkesin nefret ettiği o yanılgı sesi hatırladınız mı? Pekala ya, apansız gelen mavi ekranları ve piksel piksel görünen yazıları? İşte bu problemleri hala yaşayan ve maziden vazgeçmeyen ya da zorunluluktan vazgeçemeyen Windows kullanıcılarının sıkıntısına derman olacak bir program ile karşınızdayız.

Bazılarımız bu programı yakından tanıyor. Pekala tanımayanlar için Combofix Nedir?

ComboFix, sUB‘ler tarafından oluşturulmuş, bilgisayarınızı bilinen makûs maksatlı yazılımlara karşı tarayan ve bulunduğunda bu kötü emelli yazılımları otomatik olarak temizlemeye çalışan bir programdır. ComboFix, en yaygın ve yeni makus gayeli yazılımların büyük bir kısmını kaldırabilmenin yanı sıra, program tarafından otomatik olarak kaldırılmayan berbat maksatlı yazılımları kaldırmak için eğitimli yardımcılar tarafından kullanılabilecek bir rapor da imgeler.

Şu anda ComboFix sadece aşağıdaki Windows sürümlerinde çalışabilir:

  • Windows XP (yalnızca 32-bit)
  • Windows Vista (32-bit/64-bit)
  • Windows 7 (32-bit/64-bit)
  • Windows 8 (32-bit/64-bit)

Combofix hangi durumlarda kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere ComboFix sUBs tarafından hazırlanan ve bilgisayarınızı tehlikeli yazılımlar olan malware yazılımları tespit etmek için taradıktan sonra bu yazılımları otomatik olarak temizlemeye çalışan bir programdır.

Bir yardımcı, bilir kişi ya da servis vazifelisi tarafından bilhassa istenmedikçe ComboFix’i çalıştırmamalısınız. Ayrıyeten, bu programın gücü nedeniyle, ComboFix tarafından görüntülenen rastgele bir bilgiye uygun halde eğitilmiş birinin nezareti olmadan hareket etmeye çalışmamanız şiddetle tavsiye edilir. Şayet kendi başınıza Comfix’i kullanmaya çalışırsanız, bilgisayarınızın olağan işleyişinde sıkıntılara yol açabilir. Ayrıyeten, ComboFix’i çalıştırdığınızda, aşağıdaki pozisyonlardan evrakları otomatik olarak sileceğine dikkat edilmelidir:

  • Geri dönüşüm kutusu
  • Geçici internet dosyaları
  • Geçici klasörler.

Bu pozisyonlardan birinde saklamak istediğiniz belgeleri saklarsanız, üstteki süreksiz depolama pozisyonlarına güvenmek yerine onları daha inançlı bir pozisyona taşımanız önerilir.

Unutmayın, Combofix’i kullanmak büsbütün kendi sorumluluğunuz altındadır.

Gerekli ihtarları yaptığımıza göre… Combofix nasıl kullanılır?

Adım #1: Buradan Combofix’i indirin: https://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Adım #2: Belgeyi indirdiğinizde aşağıdaki üzere bir ikaz çıkacaktır. Save butonuna tıklayın.

Adım #3: Aşağıdaki üzere nereye kaydedeceğinizi sorduğunda, direkt Windows masaüstünüze kaydettiğinizden emin olun.

Adım #4: ComboFix.exe’yi masaüstünüze kaydetmek için farklı kaydet ekranını ayarladığınızda, kaydet düğmesine tıklayın. ComboFix artık bilgisayarınıza indirilmeye başlayacaktır.

Adım #5: ComboFix’i başlatmaya neredeyse hazırız, lakin bunu yapmadan evvel, ComboFix’i çalıştırırken başka programlarla çakışma olmaması için kimi önleyici önlemler almamız gerekiyor. Bu noktada tüm açık pencereleri kapatmalı ve masaüstünüzde bulunan ComboFix simgesine çift tıklamalısınız. Lütfen, ComboFix’i başlattıktan sonra, programın durmasına neden olabileceğinden, ComboFix penceresinde rastgele bir yere tıklamamanız gerektiğini unutmayın. Aslında ComboFix çalışırken bilgisayarınıza hiç dokunmayın. Tarama biraz vakit alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

Adım #6: Combofix.exe evrakına çift tıklayın. Akabinde buna emsal bir ihtarla karşılaşacaksınız.

Adım #7: ComboFix’in dijital imzası olmadığı için Windows bu istemi gösteriyor. Bu büsbütün olağan ve inançlıdır ve devam etmek için Run butonuna tıklayabilirsiniz. Windows Vista yahut Windows 7 kullanıyorsanız ve programı çalıştırmaya devam etmek isteyip istemediğinizi soran UAC istemi alıyorsanız, Yes butonuna basmalısınız.

Run butonuna tıkladıktan sonra aşağıda gösterildiği üzere ComboFix sorumluluk reddi ekranını göreceksiniz.

Adım #8: Kullanıcı mukavelesini okuyup onaylamak için I agree butonuna tıklayın.

Kullanıcı kontratını onayladıktan sonra ComboFix bilgisayarınıza yüklenecektir. Tamamlandığında, aşağıda gösterildiği üzere bir mavi ekran göreceksiniz.

Adım #9: ComboFix’in çalışmasına az kaldı. Tamamlandığında, ComboFix otomatik olarak bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmaya çalışır, böylelikle programı kullanırken rastgele bir sorun oluşursa, evvelki ayarlarınıza geri dönebilirsiniz. ComboFix geri yükleme noktası oluşturmayı bitirdiğinde, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği üzere Windows Kayıt Defterinizi yedekleyecektir.

Adım #10: Windows Kayıt Defteri yedeklenmeyi bitirdiğinde, ComboFix, Windows Kurtarma Konsolu’nun kurulu olup olmadığını algılamaya çalışır. Zati yüklediyseniz, bu kısma atlayabilir ve okumaya devam edebilirsiniz. Aksi takdirde, aşağıda gösterildiği üzere aşağıdaki bildirisi göreceksiniz:

Adım #11: Yukarıdaki ileti kutusunda ComboFix’in devam etmesi için Yes butonuna tıklayınız. Kurtarma Konsolu kurulumunu tamamlamak için lütfen ComboFix tarafından verilen adımları ve talimatları izleyin. Suram tamamlandıktan sonra aşağıda gösterilen ekran ile karşılaşacaksınız

Adım #12: Devam etmek için artık Yes butonuna basın. Kurtarma Konsolu yüklemesi sırasında rastgele bir vakitte yüklenemediğini belirten bir bildiri alırsanız, ComboFix’in bilgisayarınızın taramasına devam etmesine müsaade verin. Süreç tamamlandığında ve bir günlük oluşturulduğunda, Windows Kurtarma Konsolu’nu el ile yükleme kısmında bulunan adımları kullanarak Kurtarma Konsolu’nun manuel ile yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. ComboFix artık bilgisayarınızın internet kontağını kesecektir, bu nedenle artık internette olmadığınızı belirten rastgele bir ikaz alırsanız şaşırmayın yahut endişelenmeyin. ComboFix bittiğinde, internet kontağınızı otomatik olarak geri yükleyecektir. ComboFix artık bilgisayarınızı bilinen tehlikelere karşı taramaya başlayacaktır. Bu biraz vakit alabilir, bu yüzden sabırlı olmalısınız.

Adım #13: Program bilgisayarınızı tararken saat biçiminizi değiştirecektir, bu yüzden bunun olduğunu gördüğünüzde endişelenmeyin. ComboFix bittiğinde saat ayarlarınızı evvelki ayarlarına geri yükleyecektir. Ayrıyeten, taramasının çeşitli kademelerinden geçerken ComboFix penceresindeki metnin güncellendiğini göreceksiniz. Bunun bir örneği aşağıda görülebilir.

Not: Bu adım Stage_50 yazısını görene kadar sürebilir. Sabırlı olmalısınız.

Adım #14: ComboFix çalışmayı bitirdiğinde, aşağıda gösterildiği üzere log raporunu hazırladığını belirten bir ekran göreceksiniz.

Adım #15: Windows masaüstünüzün kaybolduğunu görürseniz endişelenmeyin. Bu olağandır ve ComboFix bitmeden masaüstünüzü geri yükleyecektir. Sonunda, programın bitmek üzere olduğunu belirten ve programların günlük belgesinin yahut raporunun C:ComboFix.txt pozisyonunda bulunacağını bildiren aşağıdaki üzere bir ikaz göreceksiniz

Adım #16: ComboFix bittiğinde, programı otomatik olarak kapatacak ve saatinizi özgün formatına geri döndürecektir. Daha sonra aşağıda gösterildiği üzere günlük evrakını sizin için otomatik olarak gösterecektir.

Şimdi bu günlüğü, Combofix’i çalıştırmanızın istendiği hususa cevap olarak göndermelisiniz. Yardımcı artık bu günlüğü tahlil edecek ve daha sonra ne yapmanızı istediklerini size bildirecektir. Combofix’i çalıştırdıktan sonra internet’e bağlanmada sorun yaşıyorsanız, lütfen internet temasını manuel olarak geri yükleyin. ComboFix, birinci çalıştırmanızda bile, yaşadığınız meseleleri çözmüş olabilir. Büyük olasılıkla, yardımcınızın daha fazla tahlil etmesi gerekeceği enfeksiyonlar kalacağından, oturumunuzu yardım aldığınız bahse göndermenizi öneririz.