COVID-19 Dezenformasyonu Yayan Podcast’e Spotify’dan Hamle

Geçtiğimiz haftalarda ünlü komedyen ve aktör Joe Rogan tarafından sunulan ve 11 milyon etkin dinleyici ile dünyanın en tanınan podcast’i olarak nitelendirilen ‘The Joe Rogan Experience’ın, COVID-19 hakkında yanlış bilgi yaydığı için gündeme gelmişti. Hatta 260’dan fazla bilim insanından oluşan bir küme, programın yer aldığı Spotify’a bir açık mektup göndererek bu şekil içeriklere müsaade verilmemesi gerektiği konusunda ihtarlarda bulunmuştu.

Bunun akabinde olay daha da büyüdü. Birçok ünlü isim, Spotfy’a ve Rogan’a sert bir halde reaksiyon göstermeye başladı. Kanadalı ünlü kelam müellifi Neil Young da bu tartışmalara dahil olmuş ve Joe Rogan ile birebir platformda bulunmak istemediğini duyurmuştu. Hatta 90’lı yılların ünlü rock kümesi Belly’de platformdaki ana sayfasına ‘Spotify’ı Silin’ yazısını ekleyerek yansılarını lisana getirmişti. Artık de bu olay hakkında kıymetli bir gelişme oldu.

70’den fazla kısım Spotify’dan kaldırıldı

Geçtiğimiz günlerde Spotify’ın, tenkit yağmuruna tutulmasının akabinde husus hakkında bir atak yapmayı düşündüğünü aktarmıştık. Ayrıyeten şirket geçtiğimiz ay yanlış bilgi yayma ihtimali olan içeriklere bir ihtar ekleyeceğini duyurmuştu. CEO Daniel Ek de yaşanan durumu ‘karışık’ olarak nitelendirmiş ve tıbbi ve bilimsel toplulukların tasalarını dikkate aldıklarını söz etmişti.

Şimdi de gelen haberler, ünlü podcast’e yönelik bir adım atıldığını gösterdi. Silinen içerikleri takip bir internet sitesinin bilgilerine nazaran geçtiğimiz günlerde Joe Rogan’ın programının 70’den fazla bölümü Spotify’dan kaldırıldı. Fakat bu sayının, toplam 1700 kısımdan oluşan podcast’in sadece küçük bir kısmı olduğunu belirtmemizde de yarar var.

Rogan, ırkçı tabirleri sebebiyle de eleştirliyor

Kaldırılan kısımlar ile ilgili ne Spotify’dan ne de Joe Rogan’dan açıklama gelmese haber sitesi Huffpost, bu kısımların ortasında çok sağcı Milo Yiannopoulos ve beyaz milliyetçisi Stefan Molyneux ile yapılan programların yer aldığını aktardı.

Son olarak Joe Rogan, COVID dezenformasyonunun yanı sıra eski programlarında siyahi insanlara yönelik kullandığı ırkçı tabirlerle de gündeme gelmişti. Ünlü podcast sunucusu bu durumdan pişman olduğunu söylese de ona ve Spotify’a gelen tenkitler sürat kesmeden artmaya devam etmişti.