Örtülü Reklam Yapan Sosyal Medya Fenomenine Para Cezası

Yoğun bir günün akabinde meskene gelip ayaklarınızı uzatıyorsunuz ve Instagram’da bir iki kıssa açıyorsunuz sonra bir bakmışsınız ki onun üst kaydırı bunun tavsiye ettiği eser derken gün içerisinde kazandığınız paranın büyük bir kısmını harcamışsınız. Çoğumuz tanıdığımız yahut tanımadığımız en az bir fenomeni takip ediyoruz. Etrafımızda de artık neredeyse herkes ya influencer ya da influencer olmak istiyor.

Kolay bir iş üzere görünse de aslında influencerlık beraberinde büyük bir sorumluluk getiriyor. İnsanlara beğendiğiniz bir eseri gösterirken ya da onlara bir eseri tavsiye ederken uymanız gereken kurallar ve ödemeniz gereken vergiler var. Birtakım influencerlar ya da öbür bir deyişle fenomenler bir anlık dikkatsizlikle yaptıkları paylaşımlar için yüklü ölçüde cezalar ödüyor.

Yaptığı paylaşımda eser tanıtımı ibaresi olmadığı için 114 bin lira ödeyecek

Yeni düzenlemeyle influencerların elde ettikleri gelirleri bir banka hesabı aracılığıyla almaları ve vergilerinin de bu banka hesaplarından otomatik olarak kesilmesi gerekiyor. Ayrıyeten influencerlar bir eseri tanıtırken paylaşımlarına ‘Ürün tanıtımı’ ibaresini koymak zorundalar. Ayrıyeten toplumsal medya fenomenleri bir eserin tanıtımını yaparken kullanıcıların reklamı algılamasını sağlamalı. Bir toplumsal medya fenomeninin yaptığı paylaşımda Rekabet Kurulu tarafından örtülü reklam içerdiği tespit edildi. Fenomen 114 bin lira para cezası ödeyecek.

Sosyal medya üzerinden de olsa bir eseri insanlara göstermek ve yorumda bulunmak o eserin reklamını yapmak manasına geliyor. Tüketicilerin de bu reklamları anlayabilmesi için paylaşımlarda tanıtım etiketi konulması gerekiyor. Tahminen de bir anlık dikkatsizlikle yapılan paylaşımlar fenomenler için binlerce lira ceza manasına geliyor. Verilen bu ceza da, toplumsal medyada yaygınlaşan tanıtımlarda insanların daha dikkatli olmasını sağlayıp bu üzere durumlarda emsal olabilecek.