Crypto.com Siber Saldırıya Uğradı

Kripto para ünitelerinin dünya genelinde süratle yayıldığı, milyonlarca insanın da bu dijital para ünitelerine sahip olduğu bilinen bir gerçek. Kripto para borsalarının da bu mevzuda değerli bir yeri olduğunu, bu para ünitelerinin alım satımları için en büyük platformlar olduğunu belirtebiliriz. Lakin bu platformlar, ‘siber saldırı’ üzere büyük tehditlerle de karşı karşıya kalabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde de büyük bir borsada bu şekil bir olay yaşandı. Türkiye’de de faaliyet gösteren tanınan kripto para alım satım, borsa ve cüzdan platformu Crypto.com hacklendi. Müşterilerin fonlarına ziyan gelmediğini aktaran şirket, yayımladığı yeni bir raporda yaşanan siber akın sonucundaki hackerların çaldığı ölçüsü duyurdu.

34 milyon dolarlık BTC ve Ethereum Çalındı

Şirketin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamalarda toplamda 34 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) hackerlar tarafından çalındığı tabir edildi. Toplamda 483 kullanıcının ataktan etkilendiği, 4.836.26 ETH (15.3 milyon dolar), 443.93 BTC (18.8 milyon dolar) ve 66.200 ABD dolarının kaybedildiği aktarılırken tüm kullanıcılara geri ödeme yapıldığı da şirket CEO’su Kris Marszalek tarafından belirtildi. Ayrıyeten, şirketin birinci başta 14 milyon dolarlık kayıp olmasını kestirim ettiği; lakin ortaya çıkan sonuçlarla bu kaybın çok daha fazla olduğu da gelen haberler ortasında yer aldı.

Singapur merkezli borsa, yaşanan atak ile ilgili de bilgiler paylaştı. Hücumun birinci olarak 17 Ocak günü fark edildiği ve yapılan süreçlerin ‘az sayıdaki’ kullanıcı hesabında iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılmadan gerçekleştiğinin keşfedildiği belirtildi. Şirket, ‘risk izleme sistemi’ tarafından keşfedilen bu durumun akabinde borsadaki para çekme süreçlerinin durdurulduğunu aktardı.

Son olarak kullanıcılarının bu olaydan sonra borsayı kullanma konusunda kaygılı olabileceğini belirten şirket, ‘Dünya Çapında Hesap Koruma’ isimli yeni bir hesap muhafaza programı başlattıklarını duyurdu. Açıklamalarda bu programın, üçüncü taraf akınlar sebebiyle kaybedilen fiyatları (250.000 dolara kadar) karşılayacağı tabir edildi.