Instagram ve Facebook da NFT Çılgınlığına Dahil Olabilir

Block zinciri teknolojisi ile depolanan ve korunan varlıkların dijital olarak sertifikalandırılması manasına gelen NFT’ler (non-fungible token), süratle yayılmaya devam ediyor. Birçok insan bu varlıklara yüzbinlerce dolar para ödüyor ve ‘gelecek’ için büyük yatırımlar yaptıklarını düşünüyor. Kestirim edebileceğiniz üzere dev şirketler de bu durumdan geri kalmayarak kendi NFT yatırımlarını tüm dünya ile paylaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın NFT ile ilgili bir atak yapmayı planladığını sizlere aktarmıştık. Artık de metaverse’e yatırım yapmak için ismini değiştiren Meta’nın (eski ismiyle Facebook), toplumsal medya platformları Facebook ve Instagram’ın uygulamalarına NFT’leri getirmeyi planladığı ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı.

Instagram ve Facebook’ta NFT oluşturmak mümkün hâle gelebilir

Financial Times tarafından aktarılanlara nazaran, Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta; kullanıcıların NFT oluşturmasına, bu NFT’leri paylaşmasına yahut profil fotoğrafı olarak kullanmasına müsaade verecek özellikleri uygulamalara getirmeyi planlıyor. Bunun yanı sıra Meta’nın, OpenSea yahut CoinBase üzere dev platformlar ile yarışabilecek olan bir NFT pazarı kurmayı planladığı da gelen haberler ortasında yer alıyor.

Bu atakların hayli erken kademede olduğunun ve değişebileceğinin de haberler ortasında bulunduğunu belirtmek gerek. Yeniden de dünyanın en büyük teknoloji şirketleri ortasında yer alan Meta’nın metaverse yatırımları düşünüldüğünde bu üslup bir atılımın gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Geçtiğimiz günlerde dev oyun perakendecisi GameStop’un bir NFT pazarı oluşturmayı planladığını aktarmıştık. Bunun yanı sıra, Japon oyun geliştiricisi Square Enix’in de NFT’lere atılmayı düşündüğünü sizlerle paylaşmıştık. Hasılı dev şirketlerin bu usul yatırımları, birçok insanın süratle yükselen NFT çılgınlığının ‘saçma’ bulmasına karşın NFT’lerin hayatımızda uzunca bir müddet bulunmaya devam edeceğini gösteriyor. Pekala, siz NFT’leri bu kadar yatırım alması ve popülerleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.