CrystalDiskMark ile Disk Performansı Nasıl Test Edilir?

Kullanmakta olduğumuz disklerden yüksek bir performans almak isteriz. Yüksek performansı sunan ise bu disklerin okuma ve yazma hızlarıdır. Bilgisayarınızda dahili olarak bulunan HDD ve SSD performansı direkt olarak bilgisayar performansını etkilerken; harici belleklerin ve USB belleklerin okuma ve yazma performansı ise bu bellekleri kullandığınız durumlarda yaşanan vakit kaybını işaret eder.

Disk performansını ölçmek için kullanabileceğiniz en emniyetli üçüncü taraf yazılımlardan biri CrystalDiskMark programıdır. CrystalDiskMark, disk performansı konusunda en sık kullanılan yazılımlardan bir adedidir. Kolay çalışma prensipleri ve az yer kaplaması nedeniyle pek çok kullanıcının birinci tercihidir. CrystalDiskMark nedir, nasıl kullanılır, disk performansı nasıl ölçülür üzere merak edilen soruların cevaplarına gelin daha yakından bakalım.

CrystalDiskMark nedir?

CrystalDiskMark, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda disk karşılaştırma süreci yapması için geliştirilmiş olan bir yazılımdır. Microsoft Diskspd aracı ile tıpkı prensipler üzerine çalışan CrystalDiskMark, 2007 yılından beri sıralı ve rastgele okumalar yaparak disklerin okuma ve yazma performansını ortaya çıkarmaktadır.

CrystalDiskMark ile disk performansı test etme nasıl yapılır?

  • Adım #1: Buradan CrystalDiskMark yazılımını indirin.
  • Adım #2: Kurulumu tamamlayın.
  • Adım #3: Yazılımı başlatın.
  • Adım #4: İlk menüden çalıştırma sayısını 3 olarak seçin.
  • Adım #5: İkinci menüde kıyaslama boyutunu varsayılan olarak bırakın.
  • Adım #6: Üçüncü menüden test etmek istediğiniz diski seçin.
  • Adım #7: All butonuna tıklayarak testi başlatın.
  • Adım #8: Disk boyutuna nazaran değişen bir müddet sonunda test süreci tamamlanacak.
  • Adım #9: İşlem tamam.

CrystalDiskMark ile disk performansını test etmek için üstteki adımları uygulamanız kâfi. Temel bir test süreci için menülerdeki seçenekleri adımlarda olduğu üzere bırakabilirsiniz. Diskler üzerinde farklı testler yapmak istiyorsanız farklı bir çalıştırma sayısı ve kıyaslama boyutu seçebilirsiniz.

CrystalDiskMark nasıl kullanılır?

CrystalDiskMark ile temel bir disk performans testi nasıl yapılır anlattık. Anlattığımız temel bir test zira All butonuna tıkladığınız vakit yazılım; sıralı okuma yazma ve üç farklı 4KiB rastgele test olmak üzere yapabileceği tüm testleri yapmaya başlar. Bu nedenle biraz daha uzun sürebilir lakin tüm testler uygulanmış olur.

CrystalDiskMark sonuçları megabayt / saniye (MB/s) ve saniye başına girdi çıktı (IOPS) cinsinden görüntülenir. Şayet yeni bir disk aldıysanız üretici bilgileri ile eşleşip eşleşmediğini bu kıymetler üzerinden görebilir ya da uzun vakittir kullanmakta olduğunuz bir diskin vadesinin dolup dolmadığını öğrenebilirsiniz.

CrystalDiskMark sonuçlarındaki Seq Q32T1 sıralı okuma yazma sonuçlarını, 4KiB Q8T8 ise rastgele okuma yazma sonuçlarını gösterir. 4KiB Q8T8, disk performansını test etmek için 4K belge boyutunu kullanır. En doğrusu, All butonu ile tüm testleri yapmak ve mümkün tüm sonuçları görerek buna nazaran değerlendirmektir.

CrystalDiskMark sonuçlarını nasıl kıymetlendirilir?

CrystalDiskMark sonuçlarını nasıl değerlendireceğiniz büsbütün kullandığınız diske bağlı bir durum. Zira bir HDD ile bir SSD’nin ya da bir harici bellek ile USB belleğin okuma ve yazma suratları asla tıpkı değildir. Bu nedenle test sonuçları aygıta özel olarak incelenmelidir.

Yeni bir disk aldığınız vakit CrystalDiskMark ile test ederek üreticinin argüman ettiği performansı gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz. Şayet uzun vakittir kullandığınız bir disk varsa CrystalDiskMark ile test ederek eskisi üzere güçlü olup olmadığını görebilir ve gerekirse yeni bir disk almaya karar verebilirsiniz.

CrystalDiskMark ile disk performansı test etmek inançlı mi?

CrystalDiskMark, uzun vakittir kullanılmakta olan bir yazılım olmasına karşın bugüne kadar diske ziyan verdiğini dair rastgele bir yorum yapılmadı. Ancak şöyle bir durum var, bu test diskin ömründen götürüyor. Yani o denli her aklınıza geldiği vakit CrystalDiskMark ile disk performansı ölçerseniz disk ömrünü harcamış olursunuz.

CrystalDiskMark ile disk performansı nasıl test edilir sorusunu yanıtladık ve bu yazılım hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik. CrystalDiskMark, her vakit kullanabileceğiniz bir yazılım olmasa bile gerekli durumlarda nasıl kullanacağınızı bilmek son derece değerli.