Geçtiğimiz Yıl En Fazla Satılan Otomobil Markası Belli Oldu

Japon araba devi Toyota, 2020 yılında koronavirüsün getirdiği zorluklara karşın pazar hissesindeki rekabetini artırmayı başarmıştı. O denli ki şirket, 2019 yılının dünyada en çok satan markası Volkswagen’i tahtından ederek 2020 yılının en çok satan araba üreticisi olmuştu. 2022 yılına yeni girmişken Toyota, 2021 yılına dair verilerini de bugün paylaştı.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya nazaran şirket, bu yıl da dünyadaki tüm araba satışlarını domine etmeyi başardı. Paylaşılan bilgilere nazaran Toyota, 2021 yılı boyunca toplamda 9,56 milyon adet araba sattı. Bu sayı, 2020 yılında 9,53 milyon adet idi. Toyota’ya en yakın rakip, bünyesinde pek Volkswagen AG ise Toyota’ya yetişemedi.

Volkswagen, satışlarında bu yıl da düşüş yaşadı:

Volkswagen de Toyota ile birlikte bugün kendi bilgilerini paylaştı. Volkswagen’in tablosuysa Toyota üzere üst taraflı değildi. 2020 yılında satışları bir evvelki yıla nazaran %15 düşen ve 9,31 milyon adet araba satan Alman araba devi, bu yıl da satışlarında düşüş gördü. Volkswagen, 2021 yılında toplam 8,88 milyon adet araba sattı. Satışlar %4,5 oranında düşüş gösterdi.

Otomobil satışlarında yaşanan bu düşüşün en temel nedeniyse elbette tedarik zincirinde yaşanan aksamalardı. Japon araba devi Toyota, bu aksamalardan olabildiğince etkilenmemeyi başarmış olsa da Volkswagen ve başka araba şirketleri bu bahiste o kadar başarılı olamadı. Audi, Porsche ve birçok markayı bünyesinde bulunduran Volkswagen’in satışları, Batı Avrupa’da %2,7, Çin’deyse %14,1 oranında azaldı.