Cybertruck’ın Daha Küçük Bir Versiyonu Geliyor Olabilir

ABD merkezli dev araba üreticisi Tesla, 2019 yılında tam elektrikli kamyoneti Cybertruck’ı tanıtarak araba dünyasında heyecan yaratmıştı. Lakin değişik dizaynıyla dikkat çeken bu aracın çıkış tarihi konusunda birçok aksaklık yaşanmıştı.

İlk olarak 2021’de üretimine başlanacağı duyurulan Cybertruck’ın geçtiğimiz aylarda üretim tarihi 2022 sonuna ertelenmişti. Lakin dün sizlere aktardığımız bir haberde Tesla’nın internet sitesinden Cybertruck’ın üretim tarihinin 2022 olduğunu belirten sözleri kaldırdığını; yani aracın çıkışının bir defa daha ertelendiğini paylaşmıştık. Artık ise araçla ilgili farklı bir argüman ortaya atıldı. Bir analist, merakla beklenen aracın iki farklı versiyonunun olacağını sav etti.

Daha küçük bir Cybertruck gelebilir

Global Equity Research isimli şirkette analistlik yapan Trip Chowdry, Cybertruck ile ilgili enteresan bir iddiada bulundu. Değerli derecede Tesla payına sahip olduğu belirtilen bu analiste nazaran dev şirket, Cybertruck’ın iki farklı versiyonunu çıkaracak. Teze nazaran bunlardan biri hepimizin gördüğü prototiplerin boyutuna uygun, oburu ise bunlardan yaklaşık %15-20 daha küçük bir araç olacak.

Chowdry’e nazaran aracın küçük versiyonu Mart 2022 civarlarında özel bir sanal aktiflikte duyurulacak. Bunun yanı sıra aracın daha küçük olmasına ek olarak tam elektrikli aracın birinci dizaynına kıyasla önemli değişikliklere uğrayacağı da gelen savlar ortasında yer aldı. Analist ayrıyeten, Steel Dynamics isimli çelik üreticisi firmanın da Cybertruck’ın dış iskeletinin tek tedarikçisi olacağını, aracın her iki versiyonunda bu şirketin rol oynayacağını kelamlarına ekledi.

Elon Musk daha evvel bu fikri değerlendirmişti

Şirket CEO’su Elon Musk da daha evvel küçük bir Cybertruck fikrini kıymetlendirmiş ve üretim konusunda uzun vadede mantıklı olabileceğini söylemişti. Musk’ın bu niyetleri, birtakım Tesla sahiplerinin çekincelerini lisana getirmesinin akabinde gelmişti. Bu beşerler, Cybertruck’ın standart Amerikan garajlarına boyutundan ötürü sığamayacağını söz etmişti.

Ancak Musk, sonraki açıklamalarında kamyonetin boyutunun 2019’da tanıtılan prototiple aynı olacağını belirterek ihtimalin gerçekleşme mümkünlüğünü düşürmüştü. Tekrar de Chowdry’nin argümanları gerçek çıkarsa; daha kompakt, potansiyel olarak uygun fiyatlı ve birtakım bölgelerdeki yapılara daha uygun bir Cybertruck’ın beşerler tarafından ilgi çekme mümkünlüğünün yüksek olduğunu söyleyebiliriz.