Dark Souls 3’te Güvenlik Açığı Olduğu Bildirildi

Dexerto’ya nazaran, Dark Souls 3’te bulunan tehlikeli bir uzaktan kod yürütme (RCE) açığı, berbat niyetli bir oyuncunun bilgisayarınızın denetimini ele geçirmesine neden olabilir. Sırf çevrimiçi oyuncular için geçerli olan bu riskin Dark Souls, Dark Souls 2 ve yakında çıkacak olan Elden Ring’i de potansiyel olarak etkilemesi mümkün.

Reddit’te R/darksouls3’te bir gönderiye göreyse şu an yalnızca 4 kişi RCE hack’inin nasıl çalıştığını biliyor. Bu dört bireyden ikisinin Dark Souls 3 için topluluk imali bir hile tersi mod olan Blue Sentinel geliştiricileri; öbür ikisinin ise olayın ortaya çıkmasına yardım eden kişiler olduğu bildiriliyor.

Hacker, güvenlik açığına dikkat çekmek için yayıncıları hackledi

Bu güvenlik açığı, birinci olarak The__Grim__Sleeper isimli oyuncu Twitch’te çevrimiçi yayın yaparken ortaya çıktı. Yayının sonunda oyunu çöken The__Grim__Sleeper; Microsoft’un metin okuma oluşturucusunun robotik sesinin birden oyun oynayışını eleştirmeye başlamasıyla neye uğradığını şaşırdı. Daha sonrasında ise Microsoft Powershell’in kendi kendine açılmasıyla bir bilgisayar korsanının metinden konuşma özelliğini tetikleyen bir komut evrakını çalıştırmak için programı kullandığı anlaşıldı.

Ancak, bu muhtemelen berbat niyetli bir bilgisayar korsanı değildi. SpeedSouls’un Discord‘undan alınmış bir ekran imajına nazaran, “hacker” güvenlik açığının farkındaydı ve bu sorun hakkında Dark Souls’un geliştiricisi FromSoftware ile irtibata geçmeye çalıştı. Fakat bu eforlarının görmezden gelinmesi sebebiyle hacker daha sonra bu meseleye dikkat çekmek için yayıncıları hackleme sistemini kullanmaya başladı.

Gel gelelim ki bu sorunu evvel makus niyetli bir oyuncu keşfetmiş olsaydı, sonuç çok daha ağır olabilirdi. Kaspersky’nin belirttiği üzere en tehlikeli güvenlik açıklarından birisi olan RCE; bilgisayar korsanlarının kurbanlarının bilgisayarında berbat niyetli kod çalıştırmasına, onarılamaz hasara neden olmasına ve potansiyel olarak hassas bilgileri çalmalarına imkan tanır.

Şimdilik sizin ve bilgisayarınızın güvenliği için yapılacabilecek en mantık şey, resmi bir düzeltme yayınlanana kadar Dark Souls’tan bir müddet uzak durmak üzere duruyor.