Mutlak Sessizlik Gerektiren Granny’de Kazanmak İçin 8 Tüyo

Granny birinci bakışta epeyce kolay ve üzerine çok durulmamış bir oyun üzere görünüyor. Aslında bakarsak kolay olduğu bir gerçek ancak yapay zeka açısından hoş şeyler vaat eden bir oyun. Bunun yanı sıra kolay olmasına karşın epey rahatsız edici bir düşmana sahip olduğu da bir gerçek. İşin özü Granny’nin jumpscare attığı anlık sahneler ve kovalama sekansları dışında dehşet oyunundan çok bulmaca oyunu üzere ilerlediğimizi varsayabiliriz. Zira evden kaçmak o kadar kolay değil ve belirli başlı şeyleri çözümleyip anlamanızı gerektiriyor.

Granny’nin zorluğu bazen sinir bozucu bir hal alıyor olsa da ne yapacağınızı biliyorsanız işleriniz biraz daha kolaylaşıyor. Birinci başladığınız da birçok şeyi deneme yanılma tekniğiyle güç yoldan öğrenecek olsanız da aşikâr başlı tüyolar işleri çok daha kolay hale getirebiliyor. Biz de sizler için kaçışınızı kolaylaştıracak birkaç tüyo hazırladık.

Granny nasıl bir oyun?

Çokça bahsettiğimiz üzere Granny, rahatsız edici bir büyükannenin rahatsız edici evinden kaçmaya çalıştığımız bir oyun. Temelde fikir hayli kolay. Ama işleniş formu oyunu hoş kılan kısım diyebiliriz. Hayli kolay bir dizayna sahip olsa da oynarken insanı germeyi başarıyor Granny. Bilhassa yaptığınız yanılgıların çok süratli cezalandırılıyor oluşu, oyunu etkileyici kılan kısımlardan bir tanesi. Meskenin birçok yeri epeyce aydınlık, bu yüzden yaptığınız hata bariz bir halde hızınıza yansıtılıyor. Örneğin; gıcırdayan bir tahtaya bastığınızda çok süratli bir halde Granny’nin tetiklenmesini sağlayabilirsiniz ve bu yanılgının verdiği anlık aksiyon Granny’nin etkileyici kısmı.

Bunun dışında baktığınızda grafik açısından katiyen çok etklieyici değil ve görünürde kolay duruyor. Ancak işin aksiyon ve bulmaca kısmı bu farkın kapanmasını sağlıyor. Çok uzun müddetli olmasa da eğlenceli ve korkutucu dakikalar geçirmenize de sebep olabiliyor. Lakin şunuda belirtmek gerek, hakikaten korkmak maksadıyla giriyorsanız istediğinizi elde edemeyebilirisniz. Lakin biraz dehşet, biraz heyecan yahut bulmaca arıyorsanız aradığınız şeyi elde edebilirsiniz.

Granny tüyoları:

  • Bütün kapıları ardınızdan kapatın
  • Belli başlı eşyaları inançlı bölgede saklayın
  • Büyükanne ile karşılaşırsanız kaçış rotanızı âlâ belirleyin
  • Ses çıkararak dikkat dağıtın
  • Başlangıçta büyükanne depodan ayrılmadan banyoyu arayın
  • Oyun başlarında üst katları dikkatli arayın
  • Sandık vb. yerlerde gerekmedikçe saklanmayın
  • Çatı katındaki deliği kullanın

Bütün kapıları ardınızdan kapatın:

Başlıkta da belirtildiği üzere geçtiğiniz yerlerde bilhassa açık bırakmanız gerekmediği sürece ardınızda açık kapı bırakmamanız oldukça faydanıza olacaktır. Bu durum hem girdiğiniz odayı daha rahat dolaşmanızı hemde büyükanne tarafından görülme riskini azaltacaktır. Açık kapı bırakmak muhakkak epeyce riskli ve gidişatınızı tehlikeye atan bir hareket

Belli başlı eşyaları inançlı bölgede saklayın:

Yatıştırıcı dart, yaylı tüfek, pompalı tüfek yahut büyükanneyi yerine sabitleyebileceğiniz tuzakları inançlı bir bölgede saklamanız muhtemel bir müsabakada koz olarak kullanmanızı kolaylaştırır. Bu usul eşyaları elinizin altında tutmak da yarar var. Neye ne vakit gereksiniminiz olacağını bilemezsiniz.

Büyükanne ile karşılaşırsanız kaçış rotanızı düzgün belirleyin

Büyükanne ile karşılaştığınız durumlarda, çatı katı, saklı bölgedeki alanlar, garaj yahut bodrum üzere büyükannenin öbür bölgelere kıyasla daha az uğradığı ve birçok saklanma yerinin bulunduğu bölgelere gitmeniz hayatta kalma talihinizi arttıracaktır.

Ses çıkararak dikkat dağıtın:

Anlık bulunduğunuz bölgeden öteki bir yeri biraz daha güvenli bir biçimde keşfetmek istiyorsanız yere eşya bırakarak büyükannenin dikkatini o tarafa yöneltmek size epeyce makul ölçüde vakit kazandıracaktır (bu olay ekseriyetle saklı tünelde yapılıyor).

Başlangıçta büyükanne depodan ayrılmadan banyoyu arayın:

Oyun başlangıcında büyükanne bodrum katını terketmeden olası eşyalar için süratlice banyoyu arayın (Bunu yaparken gıcırdayan bir yer olduğunu da unutmayın). Erken vakitte bulacağınız eşyalar ilerleyişinizi kolaylaştıracaktır.

Oyun başlarında üst katları dikkatli arayın:

Oyun başlangıç kısımlarında üst kat epeyce önem teşkil ediyor. Bir mühlet sonra büyükanne daima o taraflarda dolaşacağı için ilerleyen vakitlerde araştırma yapmak hayli riskli oluyor. Bu yüzden erken vakitte dikkatlice dolaşmanız eşya toplamanız açısından işinize yarayacaktır. (Gerekirse alt katta ses çıkarıp kendinize vakit kazanın).

Sandık vb. yerlerde gerekmedikçe saklanmayın:

Araba bagajı, sandık yahut yatağın altı üzere yerlerde nitekim gerekmedikçe saklanmayın. Zira bu durum hayli vakit kaybı yaşamanıza sebep oluyor. Bunun yerinde süratli bir biçimde odadan çıkabilirsiniz yahut daha çok işinize yarayacak tünel üzere yerlerde saklanabilirsiniz.

Çatı katındaki kırık tabanı kullanın:

Çatı katında bulunan kırık zemin büyükanne hakkında anlık bir lokasyon bilgi almak için hayli kullanışlı bir yol. Ancak siz onu gözetlerken tıpkı formda onun da sizi görebileceğiniz unutmayın. Onun sizi görmesi sizin onu görmenizden daha büyük bir tehdit oluşturduğu için bilhassa görünmemeye ihtimam gösterin.