DAT Dosyası Nedir, Nasıl Açılır ve Dönüştürülür?

Bilgisayarınıza kurmak istediğiniz yeni bir yazılım, temel bir uygulama, farklı bir program ya da oynamak istediğiniz bir oyun; içinde pek çok farklı evrakın olduğu geniş bir yükleme klasörüne sahiptir. Kullanıcı sırf bir yükleme evrakına tıkladığını zannetse de aslında o yazılımın çalışması için gerekli pek çok bilgi vardır. Bu bilgilerin büyük bir kısmı ise .dat uzantılı DAT evraklarında saklanır.

DAT evrakları genel olarak metin biçimindedir fakat içinde görüntü, fotoğraf üzere farklı tıpta içerikler de barındırabilir. Bilhassa bir e-posta eki olarak bu tıp bir belgeyi elde ettiyseniz içinde neler olduğunu bilmeniz neredeyse imkansızdır. Neyse ki hiçbir şey tahlilsiz değil. Gelin DAT belgesi nedir biraz daha yakından inceleyelim ve DAT belgesi nasıl açılır, nasıl dönüştürülür gibi merak edilen soruların cevaplarını görelim.

DAT evrakı nedir?

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz bir yazılımın, uygulamanın, programın ya da oyunun gerçek bir biçimde çalışması için gerekli temel bilgilerin saklandığı evraklar, .dat uzantılı DAT belgeleridir. DAT belgeleri genel olarak metin biçiminde kodlar barındırırlar fakat kimileri görüntü, fotoğraf üzere farklı içeriklere de sahip olabilirler.

DAT evrakları tek başına mana taşımadıkları için bağlı oldukları program dışında açılmaları zordur lakin imkansız değildir. Örneğin Minecraft üzere bir oyun da kimi bilgileri DAT evraklarında taşır. Dosyayı açar ve içinde sırf yazılımcıların çözebileceği bir ekip metinler görürsünüz. Yani açılır da ne işe fayda bilinmez.

Açıldığı vakit işe yarayan DAT evrakları da vardır, mesela Outlook ile gelen e-posta ekleri. Nedendir bilinmez, bazen Microsoft Outlook sunucuları e-posta eklerini otomatik olarak DAT belge formatına çevirerek gönderirler. Bu tıp belgelere, temel DAT evraklarına nazaran farklı bir süreç uygulamak gerekir.

DAT evrakı nasıl açılır?

Eğer bilgisayarınızda bir DAT belgesi bulduysanız belge özelliklerini inceleyerek onun hangi yazılıma ilişkin olduğunu bulun. Kelam konusu yazılımın olduğu klasöre bırakırsanız DAT belgesi esasen vazifesi olan işi yerine getirecektir ve sizin bu belgeyi açmanıza gerek kalmayacaktır. Fakat her belgenin ilişkin olduğu yazılımı çabucak bulamayabilirsiniz.

DAT belgelerinin temel olarak metin biçiminde oluşturulduğunu söylemiştik. Elbette metin biçimindeki belgeleri açmanın en kolay yolu metin görüntüleyici uygulamaları kullanmaktır. Not Defteri üzere bilgisayarınızın işletim sisteminde yüklü olarak gelen metin görüntüleyici uygulamalar üzerinden DAT belgelerini görüntüleyebilirsiniz.

DAT belgesini görüntülediniz, pekala artık ne olacak? DAT belgesi içeriğinde bilgilerin kodlandığı metni görürsünüz ve eğer bir yazılımcı değilseniz bu kodlar çok da manalı gelmez. Olsun, en azından DAT belgesinin hangi yazılıma ilişkin olduğunu ya da içeriğinde görüntü ve fotoğraf üzere farklı çeşitte bir evrak olup olmadığını kod içindeki sözlerden çözebilirsiniz.

E-posta eki olarak gelen DAT evrakı nasıl açılır?

  • Adım #1: Buradan Winmaildat internet sitesini açın.
  • Adım #2: Dosya Seç butonuna tıklayın.
  • Adım #3: Açmak istediğiniz DAT belgesini seçin.
  • Adım #4: Start butonuna tıklayın.
  • Adım #5: Boyutuna nazaran değişen bir müddet sonunda DAT belgesi tahlil edilmiş olacak.
  • Adım #6: DAT belgesi içeriğini görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.
  • Adım #7: İşlem tamam.

Microsoft Outlook sunucularında otomatik olarak dönüştürüldüğü için DAT evrak formatında edindiğiniz e-posta ekini açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Şayet bu tıp bir süreçle uğraşmak istemiyorsanız e-posta aldığınız kullanıcı ile bağlantıya geçerek dosyanın size farklı bir yolla gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Winmaildat internet sitesi aslında direkt olarak DAT belgesini açmaz. Dosyayı tahlil ederek açılabilecek formatlar sunar. Yani bir DAT evrakı içinde birden çok belge bulabilirsiniz. Bu belgeleri Winmaildat internet sitesi üzerinden görüntüleyebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Belgelerin formatına nazaran ek süreç gerekebilir.

DAT evrakı nasıl dönüştürülür?

DAT evraklarının içeriği değişebilir olduğu için aslında direkt olarak bir dönüştürme formülünden kelam etmek yanlışsız olmaz. Metin biçimindeki DAT evraklarını Not Defteri ile, video ve ses biçimindeki DAT evraklarını VLC Media Player ile, resim biçimindeki DAT belgelerini Microsoft Paint ile ve anlattığımız üzere e-posta eki biçimindeki DAT evraklarını Winmaildat internet sitesi ile açabilirsiniz.

Yapılacak en gerçek süreç DAT belgesini Winmaildat ile tahlil etmektir. Böylelikle açamasanız bile en azından evrakın içeriğinin biçimini öğrenebilir ve uygun bir uygulama üzerinden açabilirsiniz. Açtıktan sonra standart belgeler üzerinde yapılan süreçlerin birebirini bu belgeler üzerinde de yapabilirsiniz.

Yazılım ve oyunların çalışması için gerekli bilgileri barındıran ve e-posta eklerinde karşınıza çıkabilen DAT evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken kimi değerli ayrıntılardan bahsettik.