Ankara, Metaverse Evreninde Yer Alan 4. Şehir Oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeni teknolojilerle yakından ilgilenen siyasi isimlerden bir tanesi. Vakit zaman kripto paralar üzere farklı bölümlerde açıklamalarda bulunan Yavaş, dün çok daha dikkat çeken bir açıklama daha yaptı. Bu açıklamalarında Ankara ile Metaverse teknolojisi ortasındaki münasebetten bahseden Mansur Yavaş, başkentimizin bir test programına dahil edildiğini duyurdu.

Open Ar Cloud Association isminde bir şirket, gerçek dünyanın sanal aleme taşınabilmesi için bulut tahliller üzerinde çalışıyor. Geliştiriciler için fiyatsız hizmetler de sunan şirket, geçtiğimiz periyotlarda de Bari, Helsinki ve Los Angeles için test çalışmaları sürdürmüştü. Artık bunlara Ankara da eklendi. Mansur Yavaş, Open Ar Cloud Association’ın 4. test kentinin Ankara olduğunu açıkladı.

Ankara’nın Metaverse entegrasyonu yapılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapılan açıklamalarda şu tabirlere yer verildi: “Ankara’mız; Los Angeles, Bari ve Helsinki’den sonra Metaverse’un açık ve birlikte kullanılır olması için standartlar geliştiren Open Ar Cloud Association’un 4. test kenti oldu. BLD 4.0 vizyonumuzla Metaverse entegrasyonunu tamamlayacak, icraatlarımızla orada da olacağız.”

Mansur Yavaş’ın Metaverse teşebbüsü, kendisinin de belirttiği üzere, BLD 4.0 vizyonunun bir parçası. Pekala BLD 4.0 nedir? Mansur Yavaş, geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığı kimi açıklamalarda BLD 4.0 vizyonundan bahsetmişti. Bu vizyon, belediye idaresini dijital ortama taşımayı amaçlıyor, Ankaralılara yaşadıkları kenti birlikte yönetme fırsatı veriyordu. Dijital hayatın Metaverse olmadan düşünülmediği şu günlerde atılan Ankara adımı, sonraki periyotlarda pek çok kent tarafından benimsenebilir üzere görünüyor.

Mansur Yavaş’ın Twitter’da paylaştığı Open Ar Cloud Association videosu