DDU Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bilgisayar donanımlarınız ortasında grafik süreç ünitesi, kısaca GPU; elbet en kıymetli bileşenlerden biridir. Şoförleri ile birlikte gelen GPU artık kimi problemler yaratmaya başladıysa ya da yeni bir GPU aldıysanız bu şoförleri silmeniz gerekir. Fakat DDU üzere bir araç kullanmadan bu süreci yaparsanız bilgisayarınızın pek çok farklı klasöründe silinmiş şoföre ilişkin artık evraklar bulacaksınız.

DDU nedir, nasıl kullanılır soruları bu noktada ehemmiyet kazanıyor zira hiçbir kullanıcı silmiş olduğu şoföre ilişkin kullanılmayan belgeler ile bilgisayarının meşgul edilmesini istemez. DDU şoför kaldırma aracı sayesinde hangi marka olursa olsun GPU şoförlerinizi geride iz bırakmadan silebilirsiniz. Gelin DDU nedir tüm ayrıntılarıyla inceleyelim ve DDU nasıl kullanılır adım adım görelim.

DDU nedir?

Display Driver Uninstaller, kısaca DDU; bir GPU şoför kaldırma aracıdır. AMD, ATI, NVIDIA ve Intel grafik şoförlerini geride iz bırakmadan siler. Bu cins GPU şoförlerinin silindiği vakit Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde ve farklı klasörlerde artık evrak bırakmamasını sağlar. Kullanımı kolaydır ve fiyatsızdır.

DDU nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Kaldırmak istediğiniz GPU şoförlerinin şimdiki olduğundan emin olun.
 • Adım #2: Buradan DDU şoför kaldırma aracını indirin ve heyetimi tamamlayın.
 • Adım #3: Bilgisayarınızın internet temasını kesin.
 • Adım #4: DDU şoför kaldırma aracını inançlı modda başlatın.
 • Adım #5: Aracı açın ve Options sekmesini genişletin.
 • Adım #6: C:sürücüadı klasörünü seçin.
 • Adım #7: Kaldırmak istediğiniz şoför ismini seçin.
 • Adım #8: Kaldırma tercihinizi seçin.
 • Adım #9: Sürücü boyutuna bağlı olarak değişen bir müddet sonunda kaldırma süreci tamamlanacak.
 • Adım #10: Dilerseniz süreci tekrar ederek şoför önbellek belgelerini da silebilirsiniz.
 • Adım #11: İşlem tamam.

Adım #1: Kaldırmak istediğiniz GPU şoförlerinin şimdiki olduğundan emin olun:

DDU şoför kaldırma aracı ile silmek istediğiniz GPU şoförlerinin aktüel olması son derece değerli zira güncel olmayan şoförler yeniden yüklenme eğilimi gösterebilir. GPU üretici firmasının ya da bilgisayarınızın resmi internet sitesi üzerinden en şimdiki sürüme ulaşabilirsiniz.

Adım #2: DDU şoför kaldırma aracını indirin ve suramı tamamlayın:

DDU şoför kaldırma aracının yükleme belgesi bir ZIP evrakı içinde geliyor. Yükleme evrakını buradan çıkarın ve kolay ulaşabileceğiniz bir klasöre yerleştirin. ZIP evrakı içinde bulunan araç ile ilgili evrakları da incelemeyi ihmal etmeyin. Bilhassa readme metin evrakı, DDU aracını birinci kere kullananlar için uygun bir yol gösterici olacaktır.

Adım #3: Bilgisayarınızın internet ilişkisini kesin:

DDU şoför kaldırma aracını kurduktan sonra aracı başlatmadan evvel bilgisayarınızın internet temasını kesmeniz öneriliyor. Zira araç ile şoför silindikçe internet üzerinden kendini tekrar yükleme ve güncelleme eğilimi gösterecektir. En yeterlisi internet irtibatını büsbütün kesmektir.

Adım #4: DDU şoför kaldırma aracını inançlı modda başlatın:

Güvenli mod, DDU şoför kaldırma aracını çalıştırmak için zorunda olduğunuz bir süreç değil. Fakat önerilen, bu aracı inançlı modda çalıştırmaktır. Zaten olağan modda aracı çalıştırdığınız vakit karşınıza inançlı modda çalıştırmanızı öneren bir ekran çıkacaktır. Tercih sizin lakin inançlı modda çalıştırmak daha tesirli sonuç almanızı sağlayacaktır.

Adım #5: Aracı açın ve Options sekmesini genişletin:

DDU şoför kaldırma aracını açar açmaz karşınıza birtakım seçenekler çıkacak lakin çabucak bunlardan birine tıklamayın. Evvel Options yani Seçenekler sekmesini genişleterek açılan menü üzerinden birtakım özel ayarlar yapmanız öneriliyor.

Adım #6: C:sürücüadı klasörünü seçin:

Options sekmesini genişlettiğiniz vakit açılan menüden C:sürücüadı klasörünü ya da klasörlerini seçin. Böylelikle silme süreci sonunda kaldırılan GPU şoförüne ilişkin tüm belgelerin ortadan kalktığından emin olursunuz.

Adım #7: Kaldırmak istediğiniz şoför ismini seçin:

Options sekmesi üzerinden gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kaldırmak istediğiniz GPU şoförünün ismini ve markasını seçin. AMD, Nvidia ya da Intel seçeneklerinden birini tercih etmeniz son derece kıymetli zira araç, bu tercihinize nazaran süreç yapacaktır.

Adım #8: Kaldırma tercihinizi seçin:

DDU şoför kaldırma aracı, kaldırma süreci için kullanıcılarına dört farklı seçenek sunuyor;

 • Clean and restart: Sürücüyü kaldırır ve bilgisayarı tekrar başlatır.
 • Clean and do NOT restart: Sürücüyü kaldırır ancak bilgisayarı tekrar başlatmaz.
 • Clean and shutdown: Sürücüyü kaldırır ve sistemi kapatır.
 • Remove “GeForce Experience” display driver installer cache/files: Şoför önbellek belgelerini kaldırır.

Eğer tek bir GPU kullanıyorsanız ve öbür şoförlerin de temizlenmesini istiyorsanız Clean and restart, standart bir süreçte Clean and do NOT restart, yeni bir GPU takacaksanız Clean and shutdown seçeneğini tercih edin. Son seçeceği, son adımda açıklayacağız.

Adım #9: Şoför boyutuna bağlı olarak değişen bir mühlet sonunda kaldırma süreci tamamlanacak:

Kaldırma tercihini seçtikten sonra kaldırma sürecini başlatın. Kaldırma sürecinin müddeti, bilgisayarınızın donanım özelliklerine ve GPU şoförünün sahip olduğu evrak boyutuna nazaran değişecektir. Süreç sonrası bilgisayarınızı yine başlatabilirsiniz.

Adım #10: Dilerseniz süreci tekrar ederek şoför önbellek belgelerini da silebilirsiniz:

DDU şoför kaldırma aracı ile kaldırmak istediğiniz GPU şoförüne ilişkin tüm evrakları geride iz bırakmadan silmiş olsanız da bazı önbellek belgeleri hala duruyor olabilir. Bu süreç için internet irtibatınızı kesmenize ya da inançlı moda gerek yok. DDU aracını açın ve Remove “GeForce Experience” display driver installer cache/files kaldırma seçeneğini tercih edin. Öncesinde ve sonrasında yapacağınız süreçler birebir.

Bilgisayarınızın GPU şoförlerini geride hiçbir iz bırakmadan silmenizi sağlayan DDU nedir, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu şoför kaldırma aracı hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. DDU aracını kullandıysanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.