Dişi Yunusların, Klitorise Sahip Oldukları Kanıtlandı

Güçlü toplumsal alakalarıyla tanınan yunuslar, yalnızca üremek için değil toplumsal bağlar kurmak ve sürdürmek için yıl boyunca seks yapıyorlar. Şimdiye kadar elde edilen dişi yunuslara ilişkin kimi anatomik kalıntılar, yunusların çiftleşme sırasında uyarılmayı sağlayan klitoris gibisi bir yapıya sahip olduğu düşündürüyordu. Ayrıyeten burunları ve paletleriyle birbirlerinin klitorislerini uyardığına dair raporlar da vardı.

Patricia Brennan isimli biyoloğun önderliğinde bir araştırma grubu, yunuslar ile insanların cinsellikten haz almasını sağlayan yapıları inceledi. Dişi yunusların tıpkı bayanlar üzere bir klitorise sahip olduğunu ortaya koyan çalışma Current Biology mecmuasında yayınlandı.

Yunuslarda işlevsel klitorisin varlığı kanıtlandı

Patricia Brennan ve takım arkadaşları, yunus klitorislerini daha ayrıntılı incelemek için bir araştırma yaptı. Mevti doğal olarak gerçekleşmiş 11 bayanın klitorislerinin yapısını inceleyen araştırmacılar, dişi yunuslarda bulunan benzeri yapı ile karşılaştırdı. İnceleme sonucunda yunus klitorisinin, tıpkı insan klitorisi üzere kanla dolan, geniş uyaranlı bir dokuya sahip olduğu görüldü. Bulgular, yunuslarda kadınlardaki klitorise; erkeklerde penis ucundaki dokuya emsal, çok sayıda duyusal sona sahip olan bir yapının varlığını kanıtladı.

Biyolojik bilimler alanında yardımcı Doçent olan Patricia Brennan, “Yunus klitorisinin dişilere zevk verme fonksiyonunu gördüğünü öne süren birçok özelliği var” dedi. Brennan, yunusların cinsel organlarının insanlardan bu kadar farklıyken, haz almalarını sağlayan yapıların birbirine şaşırtan derecede emsal olduğunu belirtti.