Aracınızda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak 10 Öneri

Ülkemizde son birkaç yıldır yakıt fiyatlarında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bilhassa 2021 ve 2022’nin devamında karşımıza çıkan artırımlar otomobil kullanan insanların belini bükecek cinsten. Akaryakıt fiyatları yalnızca 1 sene içerisinde neredeyse 2 kat arttı. Dolar kuru ve enflasyonun halka en somut yansımalarından olan akaryakıt fiyatları, görünüşe nazaran bir mühlet daha yükselme eğiliminde olacak. Pekala otomobilinizin daha az yakıt harcamasının bir yolu var mı?

Artan yakıt fiyatları da düşünüldüğünde aracınızın daha az yakıt harcaması çok daha kıymetli olmaya başladı. Bizler de bugün sizlere otomobilinizin hangi yakıt cinsini kullanırsa kullansın tasarruf etmesi için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Aşağıda sunacağımız tekliflere uyarak arabanızın yakıt tüketimini değerli ölçüde düşürebilir ve paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yakıt tasarrufu için yapabileceğiniz 10 öneri

  • Hızlı araç kullanmayı bırakın.
  • Mecbur kalmadıkça ani fren yapmayın.
  • Camları açarak otomobilinizin aerodinamiğine yok ettiğinizi unutmayın.
  • Klima kullanımına ihtimam gösterin.
  • Aracınızı bölümünde kullanmaya itina gösterin.
  • Aracınızı uzun müddet rölantide çalıştırmayın.
  • Aracınızın bakımını tertipli olarak yaptırın.
  • Arabanızı hakikat viteste kullanın.
  • Aracınızın lastik basıncının hakikat olduğundan emin olun.
  • Aracınızdaki gereksiz yüklerden kurtulun.

Hızlı araç kullanmayı bırakın.

Yakıt tasarrufu yapmanın tahminen de en kolay yolu suratınıza dikkat etmektir. Elbette bu; otomobilinizi fazla yavaş kullanacağınız manasına gelmiyor. Örneğin saatte 90 kilometre süratle gitmek, 120 kilometre süratle gitmeye nazaran neredeyse yarı yarıya daha az yakıt harcayacaktır. Elbette burada hakikat vites kullanımı ve evre değerli. Onlara da birazdan geleceğiz.

Daha net açıklamak gerekirse otomobilinizi zorlayacak tüm aksiyonlar yakıt tüketimini artıracaktır. Örneğin 1.3, 1.4 üzere küçük motora sahip otomobillerde yüksek sürat yapmak motoru zorlayacağı için yakıt tüketimini de uçuracaktır. Bununla birlikte çok yavaş araç kullanmak da gideceğiniz uzaklığa ulaşmanızı uzatacağı ve aracın çalışır saatini artıracağı için yakıt tüketimini artıracaktır. O sebeple çok yavaş ya da çok süratli gitmeden gerçek vites ve zamanla kat edeceğiniz yol otomobilinizin yakıt tüketimini minimuma indirecektir.

Mecbur kalmadıkça ani fren yapmayın.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir üzere trafiğin ağır olduğu kentlerde sık sık ani fren yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ağır trafikte yapacağınız ani frenler çoğunlukla sürücü kaynaklıdır. Ani fren ve hareketler yakıt tüketimini artıran kıymetli unsurlardandır. Yakıt tüketimi yapmak için esasen trafik nedeniyle çok süratli gidemeyeceğiniz yollarda suratınızı yavaş yavaş artırmalı ve gerçek orantılı olarak daha az ve daha hafif frenler yapmalısınız.

Camları açarak otomobilinizin aerodinamiğini yok ettiğinizi unutmayın.

Arabanız yüzlerce mühendis tarafından dikkatlice çizilip sayısız teste girmiş, karşıdan gelen havayı süratlice geriye atması için tasarlanmıştır. Bilhassa, sürat yaptığınız uzun yollarda aracın camlarını açtığınızda bu aerodinamik tesiri kıymetli ölçüde yok olacak ve aracınız rüzgara karşı gittiği için daha fazla yakıt harcayacaktır.

Örneklendirmek gerekirse olağanda spor ayakkabıyla koşan bir atletin ayağına bot giydirip koşturtmaya çalışmaya benzediğini söyleyebiliriz. Atlet, spor ayakkabıyla koştuğu sürate bot giyerken ulaşmak için çok daha fazla güç harcamak zorunda kalacaktır.

Klima kullanımına itina gösterin.

Arabalardaki klimalar hem kış hem de yaz aylarında önemli manada hayat kurtarıyor. Son yıllarda çıkan araçlarda klimaların yakıt tüketimine tesiri minimuma indirilmiş olsa da bilhassa 10 yaşının üstündeki araçlarda bu oran çok daha fazla. Bilhassa 1.3, 1.4 üzere zati küçük motorlu ve nispeten yaşlı olan araçların üzerine bir de klima eklendiğinde hissedilebilir bir performans kaybı oluyor. Bu kaybı bertaraf etmek isteyen şoförler de gaz pedalına daha yüksek güçlerle basıyorlar. Bu da elbette yakıt tüketimini artırıyor.

Aracınızı bölümünde kullanmaya ihtimam gösterin.

Arabanızın yakıt tüketimine tesir eden en değerli şeylerden biri de evredir. Arabanızın suratı fark etmeksizin yüksek evrelerde kullanırsanız yakıt tüketimi de artacaktır. Bu sebeple otomobilinizin 2000 – 3000 dönem ortasında kalmasına ihtimam gösterin. Yüksek periyot elbette daha yüksek suratlara çıkmanızı sağlayacaktır, lakin bunun sonucunda da yakıt tüketimi artacaktır. Tam zıddı olarak yüksek viteste düşük zaman motoru boğacaktır.

Aracınızı uzun mühlet rölantide çalıştırmayın.

Beklemeniz gereken durumlarda arabanızı rölantide çalıştırmamaya ihtimam gösterin. Bilhassa Start – Stop özelliği bulunan araçlarda, 2 dakikadan uzun sürebilen kırmızı ışıklarda bile aracınızı durdurabilirsiniz. Motor; hacmine ve öbür özelliklere bağlı olarak rölantideyken saatte ortalama 1,5 litre yakıt tüketir. Bu yakıt tüketiminden kaçınmak için aracınızı durdurup gideceğiniz vakit tekrar çalıştırmak yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayabilir.

Aracınızın bakımını tertipli olarak yaptırın.

Arabanızın bakımı hem sizin güvenliğiniz hem de otomobilinizin sıhhati için kıymetli bir ögedir. Bilhassa 10 bin bakımı üzere muhakkak dönemlerle yaptırmanız gereken bakımlar ise yakıt tüketimi için değerli konular ortasında yer alır. Eskiyen bir motor yağı, sürtünmeyi artıracağı için yakıt tüketimini de artıracaktır. O sebeple, yağ, hava filtresi üzere bakımları tertipli olarak yaptırmaya itina gösterin.

Arabanızı yanlışsız viteste kullanın.

Aslında bu husus yüksek sürat ve aracı periyodunda kullanmaya kontaklı. Otomobilinizi kullanırken yapacağınız sürate ve periyot sayısına nazaran gerçek viteste olmalısınız. Otomobiliniz yanlışsız hızdayken her vakit yüksek viteste olmalıdır. Yani yüksek süratle giderken düşük viteste gitmek hem otomobilinize ziyan verecek hem de yakıt tüketimini artıracaktır. Birebir halde düşük süratte yüksek vitesle gitmek de motoru boğacak ve yakıt tüketimini artıracaktır.

Yakıt tüketimini minimuma indirmek için otomobiliniz suratını aldıktan sonra en yüksek vitese alıp burada sabit bir süratle gitmek yakıt tüketimini değerli ölçüde minimuma indirecektir. Son olarak otomobilinizi 2. viteste kaldırma üzere durumlar da motoru zorlayacağı için yakıt tüketimine tesir edecektir.

Aracınızın lastik basıncının yanlışsız olduğundan emin olun.

Her otomobil ve lastikte belirtilen bir basınç önerisi vardır. Eğer otomobilinizin lastiği düşük basınçta; yani yeteri kadar şişirilmemişse sürtünmeye neden olacak ve yakıt tüketiminizi değerli ölçüde artıracaktır. O sebeple lastiklerinizin havasını sistemli olarak denetim etmelisiniz. Çabucak çabucak tüm yakıt istasyonlarında fiyatsız olarak kullanabileceğiniz lastik şişirme noktaları olduğunu hatırlatalım.

Bununla birlikte lastiğin cinsi de yakıt tüketimine direkt tesir eden bir ögedir. Yaz lastikleri daha az yakıt tüketir. Kış lastikleri ise yola daha fazla yapıştığı için daha fazla yakıt tüketecektir. Elbette bu lastiklerin kullanıldığı periyotlar vardır. Yaz lastiği, soğuk bir kış ayında kullanıldığında özelliğini kaybederek kaza yapma riskinizi artıracaktır. O sebeple kış lastiği birçok kentte zarurî olmakla birlikte gereklidir.

Aracınızdaki gereksiz yüklerden kurtulun.

Arabanızın esasen kendi tartısı vardır. Bir de bu tartının üzerine yolcular gelir. Tüm bunlar yakıt tüketimini artıran ögelerdir. Şayet buna ek olarak arabanızın bagajında ya da art koltukta fazladan ağır eşyalar bulunursa yakıt tüketiminiz artacaktır. Kullanmadığınız gereksiz eşyalardan kurtularak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Aracınızda yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak kimi püf noktalara listeledik. Pekala sizler bu içeriği işe fayda buldunuz mu? Teklif ve niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: 1, 2