Sanal Gerçekliği Kontakt Lense Taşıyacak Teknoloji Tanıtıldı

Oyunlarda ve bilim kurgu sinemalarında sık sık gördüğümüz, görüşümüze gerçek vakitli bilgiler katan kontak lensler teknoloji geliştikçe gerçek olmaya daha da yakınlaşıyor. Metaverse’ü konuştuğumuz, gözlükle dünyamızı sanallaştıracağımızı dillendirdiğimiz şu günlerde lensler hakkında da birtakım değerli gelişmeler paylaşıldı.

Örneğin geçtiğimiz günlerde CES 2022 etkinliğinde, Mojo Vision isimli bir şirket, Adidas ile ortaklaşa geliştirdiği spor odaklı lensini tanıtmıştı. Bu lensi takan kişi, dijital göstergeleri gerçek dünyaya taşıyor ve onları görüyordu. Mojo Vision, bu lensiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmışken CES 2022’de bir şirket daha tıpkı vizyonla, ama farklı bir teknolojiyle uzunluk gösterdi.

Yumuşak kontak lenslere devre kyulabilecek:

YouTube video

Yumuşak lenste esnetilebilir devre gösterimi

Akıllı teknolojilere odaklanan InWith isimli bir şirket, metaverse odaklı geliştirdiği ‘XR Platform’ isimli ‘yumuşak kontak lens platformunu’ tanıttı. Şirket, yumuşak kontak lenslere devre koyulabilmesinin yolunu açtı. Teknolojinin birinci uygulamaları, taşınabilir aygıt üzerinden ‘ayarlanabilir görüş’ ve taşınabilir aygıt ile denetiminin yapılabildiği ‘artırılmış görüş’ imkânı sunacak. Lenslerin sunacağı en temel özellikse gerçek hayat ve Metaverse ortasında kolay bir geçiş yapılmasını sağlamak olacak.

InWith, aslında bu teknoloji üzerindeki çalışmalarını birinci olarak 2020 yılında duyurmaya başlamıştı. Şirke, 2020’de ‘esnetilebilir elektronik devre’ teknolojisini göstermiş, ilgi toplamayı başarmıştı. CES 2022’de gösterilen teknoloji sayesinde geliştiriciler, herhangi bir yumuşak hidrojel kontak lense artırılmış imaj görüntüleme çipi yerleştirebilecekler.

Şirket, birkaç yüz patent ile bu teknolojinin birinci kullanılabilir örneklerini piyasaya sürmek için şu anda Fortune 50 şirketleriyle çalıştığını açıkladı. Şirket, bileşen devrelerini çağdaş, yumuşak kontakt lens gereçlerine entegre etmeyi başaran ve bunu herkese açık olarak sergileyen tek şirket pozisyonunda bulunuyor. Teknoloji, kontak lenslere metaverse ve artırılmış gerçekliğin görüntülenmesini sağlamanın yanı sıra miyopi ve presbiyopiden muzdarip bireylere de deva olabilecek. Şirket, ABD Besin ve İlaç İdaresi’nden bu yıl müsaade almayı planlıyor.