Samsung Galaxy S8 Plus Bugün Alınır mı?

Onlarca farklı teknoloji firması her yıl yeni akıllı telefon modelleri tanıtıyor. Hakkını verelim, yeni modeller her vakit çağın en şimdiki özelliklerini sunmayı hedefleyen başarılı eserler oluyorlar. Lakin kullanılan sistem geliştikçe fiyatlar da artıyor. Her yıl yeni bir model çıkmasının en büyük avantajı ise Samsung S8 Plus üzere devrinin amiral gemisi akıllı telefonlarının ucuzluyor olması.

Üretici firmalar her vakit en yeni modeli almamızı isterler. Tüketici olarak biz de her vakit son teknolojiyi kullanmaya meyilliyiz. Lakin son teknoloji alacağım diye birden fazla vakit Samsung S8 Plus gibi görece eski modellerin özelliklerini görmezden geliyoruz. Günümüzde uygun fiyatlı satılan pek çok Android telefona nazaran çok daha gelişmiş özelliklere sahip olan Samsung S8 Plus bugün alınır mı gelin biraz inceleyelim.

Samsung S8 Plus ekran özellikleri:

Samsung S8 Plus 6.2 inç ekran boyutuna ve başarılı diyebileceğimiz %83.33 ekran / gövde oranına sahip. Super AMOLED ekranı 1440×2960 (QHD+) Piksel çözünürlüğe ve 60 Hz ekran yenileme suratına sahip. Ekran dayanıklılığı ise günümüzde kullanılandan bir evvelki sistem olan Corning Gorilla Glass 5 ile sağlanıyor.

HDR, Çizilmeye Dirençli Cam, Çift Kenar Ekranlı, Multi Touch, Çerçevesiz Tasarım, Daima Açık Ekran üzere özellikler günümüzde kullanılan teknoloji ile birebir. Bu özellikleri Samsung S20 Plus ile karşılaştırdığımız vakit karşımıda sadece daha dar bir ekran / gövde oranı, yarı yarıya düşük ekran yenileme suratı ve daha düşük HDR özelliği çıkıyor. Bunlar, kullanıcı tecrübesi çok da olumsuz etkileyen özellikler değil.

Samsung S8 Plus donanım özellikleri:

2.3 GHz, 8 çekirdekli Samsung S8 Plus modelinde Samsung Exynos 9 Octa 8895 yonca seti kullanıldı. 4 GB RAM gücü ve 64 GB dahili depolama alanı günümüz telefonlarına nazaran yetersiz görünüyor. Hafıza kartı dayanağı ile aygıtın depolama alanı 256 GB’a kadar arttırılabiliyor.

Samsung S8 Plus günümüzdeki pek çok aygıt üzere 4G uyumlu. Wi-Fi 5 teknolojisi evvelki bir sistem olsa da Bluetooth 5.0 hala şimdiki bir versiyon. USB irtibat tipinin Type-C olması ve USB versiyonunun 3.0 olması da yeni. Güçlü bir performans sunmadığı kesin fakat standart bir kullanıcı için rastgele bir sorun yaratmayacaktır.

Samsung S8 Plus batarya ve sistem özellikleri:

Samsung S8 Plus 3500 mAh batarya gücüne sahip. Pek çok kullanıcı için kâfi bir kullanım sunan bu batarya gücü, günümüz şartlarına nazaran yetersiz olan 15 W süratli şarj özelliği ile destekleniyor. Kablosuz şarj edilebilir olması ise bugün bile birtakım uygun fiyatlı aygıtlarda göremediğimiz bir özellik.

Android 7.0 ile gelen Samsung S8 Plus, Android 9.0’a yükseltilebilir. Android 11’den bahsettiğimiz bugünlerde eski bir sistem olduğunu söylemek mümkün. Samsung Experience 8.1 arayüz versiyonu da güncel Samsung One UI 2.0’a nazaran demode kalıyor. Eski sistemler yeni taşınabilir uygulamalarla sorun yaratabilir lakin desteklendiği ve güncelleme aldığı sürece standart kullanıcı muhtaçlıklarını karşılayacaktır.

Samsung S8 Plus kamera özellikleri:

Samsung S8 Plus 12 MP çözünürlüklü tek kameraya sahip. F1.7 diyafram açıklığı kâfi lakin günümüzde 8K görüntü çeken akıllı telefonlar olduğunu düşünürsek sunduğu 4K görüntü performansı kimi kullanıcılar için yetersiz gelebilir. Aynı biçimde 8 MP ön kamera çözünürlüğü de biraz düşük.

4 kameralı Samsung S20 Plus modeliyle karşılaştırdığımız vakit kamera performansının günümüz muhtaçlıklarını karşıladığını söyleyemeyiz. Ancak tek kamerası, günümüz amiral gemisi telefonların sunduğu tüm özelliklere emsal bir sisteme sahip üzere görünüyor. Yeniden de birkaç fotoğraf çekip de incelediğiniz vakit kamera performansının kâfi olduğu söylemek güç.

Samsung S8 Plus temel özelliklerini özetleyelim:

 • Ekran boyutu: 6.2 inç
 • Ekran / gövde oranı: %83.33
 • Ağırlık: 173 gram
 • Arka kamera çözünürlüğü: 12 MP
 • Dahili depolama: 64 GB
 • RAM: 4GB
 • Yonga seti: Samsung Exynos 9 Octa 8895
 • CPU Frekansı: 2.3 GHz
 • Ekran çözünürlüğü: 1440×2960 (QHD+) Piksel
 • Video kayıt çözünürlüğü: 2160p (Ultra HD) 4K
 • Batarya kapasitesi: 3500 mAh
 • İşletim sistemi versiyonu: Android 7.0

Sonuç: Bugün Samsung S8 Plus alınır mı?

Bu sorunun karşılığı kullanıcı beklentilerine nazaran değişse de bugün Samsung S8 Plus alınır demek mümkün. Çünkü sunduğu özelliklere genel olarak baktığımızda bile bugünün amiral gemisi telefonları ile ortasında sadece ufak farklar olduğunu görüyoruz. Bu farklar da yalnızda kolay iyileştirmelerden ibaret.

Eski bir işletim sistemi versiyonu sunduğu için şimdiki taşınabilir uygulamalarla sorun yaşayabilir. İşlemci suratı, birtakım durumlarda donmalar yaratabilir. Kamera performansı ise günümüz sistemleriyle yarışamaz. Tüm bunlara karşın Samsung S8 Plus alıp, yüksek performans gerektirmeyen tüm süreçleri kolay kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Döneminin amiral gemisi telefonlarından olan Samsung S8 Plus bugün alınır mı sorusu üzerinden modelin özelliklerini, artı ve eksilerini inceledik. Samsung S8 Plus hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.