Dune Kitabının NFT’sini Alıp Tüm Hakları Aldığını Sanan Grup

Tüm dünyada devam eden NFT çılgınlığı müddetince binlerce dolar karşılığında satılan sanat yapıtları görmüştük. Geçtiğimiz yılın kasım ayındaysa Dune sever kripto para yatırımcıları tarafından oluşturulan Spice DAO isimli bir platform, Dune’un daha evvel planlanan, lakin hiçbir vakit sinemalara varamayan sinemasının ‘incilini’ milyonlarca euro karşılığında satın aldılar.

Alejandro Jodorowsky tarafından hazırlanan ve ‘yönetmenin incili’ olarak tanımlanan bu kitap, NFT olarak 2,66 milyon euro karşılığında satıldı. Kitabı satın alan Spice DAO grubuysa geçtiğimiz gün yaptığı bir paylaşımla tüm kripto para topluluğunun dalga konusu oldu. Spice DAO, kitabın NFT’sini aldıktan sonra güya kitabın tüm haklarını satın almış üzere davranıyordu.

Kitabın NFT’sini satın aldık, haydi animasyon yapalım ve satalım:

Spice DAO tarafından yapılan paylaşımda “Açık artırmayı 2,66 milyon euro ile kazandık. Şimdi görevimiz: 1- Kitabı herkese açık hale getirmek. 2- Kitaptan ilham alan özgün bir animasyon dizi üretmek ve bunu bir yayın platformuna satmak. 3- Topluluktan türev projeleri desteklemek.” sözleri yer alıyordu.

Spice DAO’nun satın aldığı kitap, Jodorowsky’nin Dune sineması için hazırladığı ve hazırlattırdığı tüm senaryosundan görsel senaryo taslağına, kostümlerinden sahnelerdeki gereçlere kadar sinema hakkındaki tüm planlar bulunuyordu. Zati kitabın kendisi, sineması Hollywood yapımcılarına tanıtmak ve bu sinemanın gerçeğe dönüşmesini sağlamak için hazırlanmıştı.

Spice DAO’nun kitabın sırf NFT kopyasını satın alarak kitabın tüm haklarına sahipmiş üzere paylaşım yapmasıysa toplumsal medyada komik yansılara neden oldu. Spice DAO’nun yaptığı paylaşıma gelen kimi harika yansılar şu formdaydı:

“Kriptonun birisine ne kadar köpek beyni verebildiği çok etkileyici. Güya baharatın tam aykırısı.”

“Kripto biladerler – Kitabın bir kopyası – Bu benim fikri mülkiyetim mi?”

“Dijital sanatı çalmaktan takas edilebilir sanatı çalmaya kaydılar.”

“Tahmini ederinin 100 katı karşılığında koleksiyonluk aldın. Spider-Man çizgi romanını alınca da Spider-Man sinemaları yapmaya başlayabileceğini düşünüyor musun?

“Sanırım bu NFT kültürünün doğal sonucu. Bir şeyin hudutlu sayıdaki bir kopyasını satın aldın ve artık bu şeye ‘sahip olduğunu’ düşünüyorsun.”

“Çok parası olanların parayı yetenek ve zekayla kazandığı efsanesini ortadan kaldırmaya yardım ettiğin için teşekkürler.”

Öte yandan, 2,66 milyon euro karşılığında NFT olarak alınan bu kitabın, tamamen fiyatsız bir şekilde 2011 yılından bu yana yayında olduğunu da belirtelim. Arkadaşlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletelim.