Tesla’nın Otopilot Kazasına Cinayet Davası Açıldı

Tesla’nın başı tekrar sıkıntıda. ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki savcılar, Aralık 2019’da meydana gelen ölümcül bir kaza sonucunda bir Tesla şoförünü kasıtsız cinayet işlemekle suçluyorlar. ABD’nin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi, otopilot şoför yardımı özelliğinin kaza anında aktif olduğunu belirtiyor.

Bu durum da kısmen otomatikleştirilmiş bir sürüş sistemini içeren ölümcül bir kazadan kaynaklanan ilk ağır cürüm olması bakımından bu davayı dikkate paha kılıyor. Kazanın ayrıntılarını merak ediyorsanız gelin bir göz atalım.

Kaza iki vefatla sonuçlandı

(Tesla Model S’in çarptığı Honda Civic)

İki vefatla sonuçlanan bu kaza 29 Aralık 2019’da Kaliforniya’nın Gardena bölgesinde meydana geldi. Haberlere nazaran Kevin Riad’ın sahibi olduğu Tesla Model S yoldan çıktı, kırmızı ışıkta duramadı ve bir Honda Civic ile çarpıştı ve araçtakilerin vefatına yol açtı.

Habere nazaran Riad’ın kendisinin hatasız olduğunu sav etmesine karşın davaya dahil olan hiç kimse 23 Şubat’taki ön duruşma öncesinde kamuoyu önünde konuşmaya hazır değil. Her iki kurbanın aileleri, Riad’ın ihmalkâr davrandığını ve Tesla’nın kusurlu araçlar sattığını argüman ederek Riad ve Tesla’yı farklı davalarda dava ediyor ve davaların 2023’te mahkemeye ulaşması bekleniyor.