Dünyada İlk Kez İki Domuz Böbreği Birden İnsana Nakledildi

Dünya genelinde organ muhtaçlığı olan pek çok insan, kâfi sayıda organ bulunamaması nedeniyle çok uzun müddet boyunca organ nakli sırasında bekliyor, sırası gelmeyen birçok şahıssa ne yazık ki hayatını kaybediyor. Bilim dünyasındaysa son yıllarda yapılan çalışmalar, en sonunda somut bir halde insan hayatına yansımaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda dünyada birinci defa bir domuz böbreği, beşere nakledilmişti. Bu gelişme halihazırda bilim dünyasını heyecanlandırırken, geçtiğimiz hafta çok daha kritik bir ameliyat gerçekleştirilmiş ve yeniden dünyada ilk sefer bir domuz kalbi, beşere nakledilmişti. Geçtiğimiz günlerdeyse bilim dünyasında yeniden bir prensip imza atıldı ve birinci sefer bir domuzun iki böbreği de beşere nakledildi.

İki böbrek de üç gün boyunca idrar üretti:

Rahatsız Edici Görüntü

Alabama Üniversitesi cerrahları tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrasında genetiği değiştirilmiş bir domuzdan alınan iki böbrek, beyin vefatı gerçekleşen 57 yaşındaki Jim Parsons’a nakledildi. Nakledilen böbrekler, 23 dakikanın akabinde çalışmaya başladı. Nakil, bilimsel bir çalışmanın kesimi olarak gerçekleştirildi.

Üç günlük çalışma boyunca her iki böbrek de idrar üretiminde başarılı oldu. Ama böbreklerden birisi, öteki böbreğe nazaran daha fazla çalıştı. Rastgele bir böbreğin insan bedeni tarafından reddedildiğine dair hiçbir işaret bulunmadı. Çalışma, haberimizin başında da bahsi geçen birinci böbrek naklinin devamı niteliğindeydi.

Domuzdan beşere yapılan organ naklinde organ bağışçısı olarak kullanılan domuzlar, insanlarda organ reddine yol açan şeker antijenlerinin üretilmesinden sorumlu enzimleri çıkarmak için bir gen düzenlemesine maruz kalıyorlar. Böylelikle insanların bu organları reddetme riski çok daha aza indiriliyor.