Elon Musk, Starlink Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Elon Musk’ın uzay nakliyatı şirketi SpaceX’in uydular aracılığıyla internet projesi Starlink ile ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı. Twitter üzerinden Starlink ile ilgili yeni bir paylaşım yapan Musk, projenin kaç kullanıcıya ulaştığını resmen açıkladı. Elon Musk’ın açıklamalarına nazaran Starlink kullanabilmek için müracaat yapan müşterilerin sayısı, 250 bini aştı.

Starlink projesi, Dünya’nın yakın yörüngesinde yer alan uydular üzerinden internet erişimi vadediyor. Müşterilerse meskenlerine kurdukları bir uydu alıcı ile küçük bir kit üzerinden yüksek süratli internet erişimi elde ediyorlar. Bir müddettir test basamağında olan proje için binlerce uyduyu uzaya gönderen SpaceX, bugüne kadar büyük bir sıkıntıyla karşılaşmadı. Lakin 2021 yılında teslim edileceği söylenen kitler, ne yazık ki gecikti ve henüz tüketicilere ulaştırılamadı.

Starlink için yeni bir abonelik paketi duyurulmuştu

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Starlink için yeni bir abonelik paketi oluşturulduğundan bahsetmiştik. “Starlink Premium” olarak isimlendirilen paket, standart paketten 5 kat değerliydi. Lakin yeni bir anten tasarlayan mühendisler, bu abonelik paketi ile daha uygun sürat, daha düşük gecikme müddeti vadediyordu. 250 bin müşterinin kaçının standart paket, kaçınınsa premium paket kullanıcısı olduğu bilinmiyor.

Starlink Premium içeriğimizde de bahsetmiştik; Webtekno olarak biz de Starlink müşterisiyiz. Fakat şu ana dek bu bahiste somut bir gelişme yaşayamadık. Aygıt şimdi elimize ulaşmadı. Şirket tarafından aldığımız e-postada aboneliği iptal edip paramızı geri alacağımız söylendi lakin bu türlü bir şeyi de tercih etmedik. Aygıtın ne vakit elimize ulaşacağı, Starlink internetini ne vakit kullanmaya başlayacağımızı bilmiyoruz.

Starlink ile ilgili ayrıntılı görüntümüzü aşağıdan izleyebilirsiniz:

YouTube video