LoL’de Anivia CT, Yetenekleri, Güçlü ve Zayıf Özellikleri

Karaktere yakın vakitte gelen güçlendirmeler sayesinde yine tanınan olan Anivia, orta koridorda oynanan büyücüler ortasında yerini alıyor. Kitle denetim açısından makul ve yeterli oynandığında düşmanı başarılı bir halde köşeye sıkıştırma potansiyeline sahip olan Anivia, hayli tehlikeli olabiliyor.

Özellikle pasifinden gelen yine dirilme sayesinde erken safhalarda hayatta kalma talihi bir epey yüksek olan Anivia, bu artısını oyunun geç safhalarında kara dönüştürebiliyor.

Anivia CT’leri: Anivia’ya karşı güçlü olan karakterler

 • Talon
 • Qiyana
 • LeBlanc
 • Fizz
 • Xerath

Anivia hayli güzel bir büyücü ama. Öbür büyücüler ile ortalama birebir berbat özelliklere sahip. Hareketlilik konusunda hayli sıkıntı yaşıyor ve kitle denetime sahip olsa da, birçok durumda suikastçiler ile başı çok rahat belaya girebiliyor. Kendisine kıyasla daha uzun menzile yahut daha çok hareketliliğe sahip olan karakterler, Anivia’ya güç vakitler yaşatabiliyor.

Buz Anka Anivia’nın tüm yetenekleri:

 • Pasif / Yine Doğuş: Anivia ölümcül hasar aldığında yumurtaya dönüşür ve tam canla tekrar doğar.
 • Q / Buz Kütlesi: Anivia kanatlarını kavuşturarak, rakiplerine hakikat ilerleyen, yoluna çıkan herkesin donmasına ve hasar görmesine neden olan bir buz kütlesi ortaya çıkarır. Buz kütlesi patladığında muhakkak bir alana orta derecede hasar vererek bölgedeki herkesi sersemletir.
 • W / Buz Duvarı: Anivia havadaki nemi ağırlaştırarak, her çeşit hareketi engelleyen, geçilmez bir buz duvarına dönüştürür. Duvar, kısa bir müddet sonra eriyerek yok olur.
 • E / Ayaz Yanığı: Anivia, kanatlarını çırparak amacına dondurucu bir rüzgar gönderir ve ona hasar verir. Gaye, kısa mühlet evvel Buz Kütlesi’nden isabet almış ya da büsbütün gelişmiş bir Buzul Fırtınası’ndan hasar almışsa iki kat hasar alır.
 • R / Buzul Fırtınası: Anivia şiddetli bir buz ve dolu sağanağı başlatarak rakiplerine hasar verir ve ilerleyişlerini yavaşlatır.

Freljord’un Kudreti Anivia’nın güçlü ve zayıf özellikleri:

Anivia’nın güçlü özellikleri:

 • Pasif yeteneği sayesinde yine dirilme bahtı olması
 • Kitle denetim yetenekleri ile rakiplerini sıkıntı duruma sokabilmesi
 • Oyunun geç safhalarında anlık hasarının yüksek olması

Anivia, oyunun erken safhalarında hasarı ile ön plana çıkmasa da, oyun geç safhaya ilerlemeye başladığında hasarı epeyce hoş artıyor. Bunun yanı sıra kitle denetim yetenekleri ile koridor safhasında ve ekip savaşlarında rakipleri zora sokma potansiyeline de sahip oluyor. Erken safhadaki hasarı çok düşük olsa da pasif yeteneği sayesinde hayatta kalma talihi çok artıyor.

Anivia’nın zayıf özellikleri:

 • Erken safhada bilhassa ulti yeteneği yüzünden mana konusunda çok eza yaşaması
 • Erken safhalarda hasarının bir nebze düşük olması
 • Kitle denetim açısından başarılı olsa da hareketlilik konusunda zayıf olduğu için koridorda baskınlara gaye olabilmesi

Erken safhalar katiyen Anivia’nın güçlü olduğu bir vakit dilimi değil. Pasif yeteneği sayesinde yine dirilme bahtı olsa da bu muhakkak karakteri kurtardığını söyleyemeyiz. Bunun yanı sıra dikkate alınacak düzeyde kitle denetimi olmasına karşılık, hareketlilik açısından zayıf bir karakter olduğu için koridor safhasında baskınlara çok fazla gaye olabiliyor.

Lol’de Anivia nasıl oynanır?

 • Pasif yeteneğiniz sizi kurtarabilecek en son kozunuz olsa da, bütün inancınızı bu yeteneğe bağlayarak oynamayın
 • Anivia’nın hasar kaynağı yeteneklerini yanlışsız kullanabilmesinde yatıyor. E yeteneğini kullanmadan evvel başka yeteneklerinizi âlâ kullandığınızdan emin olun
 • Erken safhalarda bir nebze hasar düşüklüğü ve bilhassa 6. düzeyden sonra mana ıstırabı yaşamanız mümkün. Bu yüzden ulti yeteneğinizi gerekmedikçe açmayın ve emin olmadıkça çok yetenek harcamayın. Böylece biraz da olsa mana tasarrufu yapabilirsiniz

Pasif yeteneği, Anivia için oldukça değerli. Ancak sırtınızı eksiksiz bu yeteneğe yaslamamakta da yarar var (yumurtaya dönüşmüş halde rastgele bir yere ışınlanma sihirdar büyüsünü kullanabilirsiniz). Anivia’nın temel hasar kaynağı yeteneklerini uygun kullanmasında yatıyor. Bilhassa E yeteneğini kullanmadan evvel Q yahut R yeteneğinizi isabet ettirirseniz, E yeteneğinin hasarı artacaktır. Bunun yanı sıra erken safhadaki mana meselesini bir nebze de olsa azaltmak için yeteneklerinizi daha dikkatli kullanıp gereksiz ulti kullanımından kaçınmanızda yarar var.

Anivia’ya karşı nasıl oynanır, Anivia nasıl yenilir?

 • Anivia erken safhada çok yüksek hasar çıkarmasa da, pasif yeteneği sayesinde öldürmesi biraz güç olabiliyor. Bilhassa erken safhalarda çok fazla minyonun ortasında savaşmadığınızdan yahut yumurtayı kesmek için kule altı girmek üzere yanlışlar yapmadığınızdan emin olun
 • Anivia’nın temel hasarı kaynağı E yeteneğinden çıkıyor ve E yeteneğinin âlâ bir hasar vurabilmesi için de ulti yeteneğinin yahut Q yeteneğinin isabetli olmasından geçiyor. Bu yüzden en azından Q yeteneğinden kaçınmayı başarabilirseniz, savaşta galip çıkma talihiniz artar
 • Anivia yeterli kitle denetime sahip olsa da, hareketlilik açısından zayıf bir karakter. Bu açığını siz kendiniz değerlendiremeseniz bile, baskınlar aracılığıyla koridorda galip gelebilirsiniz

Anivia erken safhalarda çok tehlikeli bir karakter değil. Ama pasif yeteneği başa bela olabiliyor. Bilhassa pasif yeteneği faalken ışınlanma sihirdar büyüsü ile kaçma ihtimali mevcut. Koridor safhasında Anivia’nın temel hasarı E yeteneğinden çıkıyor. E yeteneği ise Q ve R yeteneğinin gerçek kullanımı ile güçlü oluyor. Bu yüzden en berbat ihtimalle Q yeteneğinden bile kaçınmayı başarabilirseniz, savaşta öne geçmeniz mümkün olabilir. Diğer bir ayrıntı ise karakterin hareketlilik konusunda zayıf olması. Kendi başınıza kitle denetim yüzünden çok açık bulamasanız bile ormancınızın yardımı ile Anivia’yı baskınların gayesi haline getirebilirsiniz.