Elon Musk: Tesla, DOGE ile Ödeme Almaya Başladı

Milyarder iş insanı Elon Musk, kripto para dünyasında istikrarları değiştirebilecek bir açıklamada bulundu. Daha evvelkiler üzere Twitter’dan bir paylaşım yapan Musk, Tesla ürünlerinin Dogecoin ile satın alınabileceğini tabir etti. Musk, geçtiğimiz periyotlarda de emsal açıklamalarda bulunmuş lakin bu hususta somut bir gelişme yaşanmamıştı.

Yalnız; burada dikkat çekmemiz gereken bir konu var. Elon Musk, Twitter’daki paylaşımında “merch” sözünü kullandı. Bu ibareyi çevirdiğimizde, “ek eser, yan ürün” manasına geldiğini görüyoruz. Yani Elon Musk, kelam konusu paylaşımında Tesla’nın ürettiği bir arabadan bahsetmiyor üzere görünüyor. Burada kast edilen, çok büyük bir ihtimalle Tesla arabalar için üretilmiş aksesuarlar ile Tesla’nın arabalar dışında ürettiği kıyafet üzere ürünler.

Elon Musk’ın Twitter’daki paylaşımı şöyle

Tesla merch buyable with Dogecoin (Dogecoin ile Tesla yan eserleri satın alınabilir)

Açıkçası Elon Musk’ın bu türlü bir atılım yapması, hiç kimseyi şaşırtmaz. Çünkü şirket, bir mühlet evvel de Bitcoin ile Tesla araç satışı yapmış lakin bu karardan kısa bir mühlet içerisinde vazgeçmişti. Karardan neden vazgeçildiğini de açıklayan Elon Musk, Bitcoin’in gereğince çevreci olmadığını ileri sürmüştü.

Bazı ekran imgeleri, test basamağının başladığını gösteriyor

Sosyal medya platformlarında paylaşılan birtakım görseller, Tesla’nın internet sitesinde Dogecoin ile satın almayı test etmeye başladığını gözler önüne seriyor. Şu an için kimi kullanıcıların görebildiği kısım, ilerleyen devirlerde tüm kullanıcılara açılacak üzere görünüyor. Lakin şu an için net bir şey söylemek çok güç.

Elon Musk’ın attığı tweet, Dogecoin’in fiyatını direkt etkiledi. Açıklamadan önce 0,16 dolar düzeylerinden süreç gören kripto para ünitesi, yapılan açıklamayla 0,20 doların üzerine çıktı. Kripto para ünitesi, son 24 saatte ise yüzde 11’den fazla paha kazanmış durumda. Bitcoin’in sallantıda olduğunu göz önünde bulundurursak, bu yükseliş hiç de üzücü değil üzere görünüyor.

Dogecoin, Türkiye’de milyonlarca yatırımcısı olan bir kripto para ünitesi. Bu durum, toplumsal medyada da kendisini gösterdi. Kullanıcılar, an prestijiyle Elon Musk, Dogecoin, Tesla ve hatta Shiba Inu’yu gündeme taşımış durumdalar. İşte hususla ilgili yapılan birtakım paylaşımlar:

Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.