Maskenin Erkeklerin Çekiciliğini Artırdığı Kanıtlandı

Koronavirüsün 2020’nin başlarında tüm dünyaya yayılmaya başlamasıyla birlikte maske zaruriliği da hayatımıza girdi. Bilhassa yaz aylarında katlanması güç olan maskeler hakkında yapılan yeni bir araştırmaysa, bazılarımızın o hissi aldırış etmeden maske takmasına yol açacak cinsten sonuçlar ortaya koydu.

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptıkları araştırma, bayanların, erkeklerin maske takarken daha cazibeli gözüktüğünü düşündüklerini bilimsel olarak ortaya koydu. Buna nazaran erkeklerin yüzlerinin alt yarısı gizlendiğinde, olduklarından daha hoş gözüktükleri algısı oluşuyordu. Hatta araştırma, en çok hangi maskenin cazip olduğunu da gösterdi.

Cerrahi maskeler daha cazibeli:

İki kısımdan oluşan ve birinci kısmının sonuçları Cognitive Research: Principles and Implications mecmuasında yayımlanan araştırma, moda dünyasının da ilgisini çekecek bir sonuç ortaya çıkardı. Buna nazaran bayanların büyük bir çoğunluğu, özel kumaş maskeler ve başka çeşit maskeler yerine tıbbi, tek kullanımlık cerrahi maskelerin daha cazibeli olduğunu düşünüyordu.

Araştırmada yer alan Dr. Michael Lewis’e göre bu durumun nedeni, büsbütün salgınla ilişkiliydi. Sıhhat çalışanlarının mavi maske takmasına alışmamız ve bunları tıp mesleğindeki beşerlerle ilişkilendirmiş olmamız, kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir vakitte tıbbi maske takmayı itimat verici bulmamızdan kaynaklanıyor. Tıpkı biçimde bu maskeyi takanlara karşı da daha olumlu hissetmeye başladık.

Öte yandan araştırma, salgın öncesinde yapılan araştırmanın sonuçlarını alt üst ediyor. Salgın öncesinde yeniden tıpkı grup tarafından yapılan bir araştırma, maskenin bir insanın hastalıklı olduğu, ondan uzaklaşılması gerektiği kanısının aşılandığını ortaya koymuştu. Yani salgın, maskeye dair tüm yargılarımızı tam bilakis çevirdi.

Şubat 2021’de başlatılan araştırmanın birinci kısmı kapsamında 43 bayan, maskesiz, kumaş maske, mavi tıbbi maske takan ve yüzünün alt bölgesini siyah kitapla kapayan erkek içeren dört farklı fotoğrafı 1’den 10’a kadar puanlandırdı. Şimdi sonuçları yayımlanmayan araştırmanın ikinci kısmındaysa tıpkı test, erkekler tarafından bayanlara yönelik yapıldı. Öte yandan Michael Lewis, bu araştırmanın da benzer sonuçlara sahip olduğunu şimdiden söyledi.