En İyi TFT Taktikleri – 2022

Valorant, TFT, Runeterra, League of Legends derken başımızı çevirdiğimiz her istikamete Riot Games’in ismi duyulur hale geldi. Team Fight Tactics’de kendi popülerliği ile öne çıkan oyunlardan bir tanesi. Auto Chess tipi altında ve natürel ki Riot Games’in kendi yorumlamasıyla ortaya çıkan TFT hayli tanınan durumda.

Tabii ki Auto Chess oyun çeşidi birçok oyuna nazaran farklılık gösteriyor. Teknik olarak dijital ortamda oynanan bir satranç oyununa benzetmek çok da yanlış sayılmaz. Natürel ki işin içine birçok tıpta strateji ve taktik girdiği için bu oyun tipine alışmak biraz uzun sürebiliyor. Bizde bu yüzden meraklısına yahut yeni başlamak isteyenlere TFT hakkında birkaç taktik hazırlamaya karar verdik.

Başlangıçta bilinmesi gerekenler:

 • Seviye: Oyun içerisinde 1’den 9’a kadar çıkan bir düzey sistemi mevcut sahip olduğunuz paralar ile düzeyinizi arttırdığınız takdirde masaya daha çok karakter koyma hakkına ve markette daha kıymetli şampiyonları elde etme talihine sahip oluyorsunuz.
 • Para: Paranız oyunun gidişatını etkileyen en temel faktör diyebiliriz. Paranız olduğu sürece düzeyinizi yükseltebilir, yeni karakterler alabilir ve karakterlerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Zar atma: Zar atmak, aşağıdaki mağzanızda bulunan 5 karakter yerine 2 para karşılığında farklı karakterlerin gelmesini sağlar. Temel olarak belirli başlı karakterleri aradığınızda daima zar atarak aradığınız karakteri bulmaya çalışırsınız.
 • Karakter düzeyi / bedeli: Olağan düzeyiniz dışında karakterlerinde bir düzeyi ve tıpkı vakitte bedeli bulunur. Karakterlerin kıymeti 1 paralık karakterden 5 paralığa kadar artarken karakterlerin düzeyi 1-2-3 yıldız halinde ilerler. Daha yüksek bedelde karakterler bulmak için düzeyinizi arttırmanız gerekirken karakterlerin düzeyini arttırmak için tıpkı karakterlerden birden fazla toplamanız gerekiyor.

Taktikler hakkında konuşmadan evvel üstte yer alan TFT tabirlerini bildiğiniz takdirde bahsi geçen taktikleri anlamanız çok daha kolay olacaktır.

Sizi çok daha âlâ bir oyuncuya çevirecek TFT Taktikleri:

 • Oynadığınız karakterlerin yeteneklerini bilin.
 • Kaybetmekte kazanmakta taktiğe dönüşebilir.
 • Karakterlerinizi nasıl pozisyonladığınıza dikkat edin.
 • Eşyaların ne işe yaradığını öğrenin.
 • Geç safhada elde edeceğiniz karakterler için eşya saklayın.
 • Lobideki öbür oyuncuları gözlemleyin.
 • Karakterlerin sinerjilerini öğrenin.
 • Paranızı düzgün değerlendirin.

Oynadığınız karakterlerin yeteneklerini bilin:

Bilmeniz gereken en kıymetli şeylerden biri, masanıza koyduğunuz karakterin size ne üzere bir fayda sağlayacağı olacaktır. Sonuç olarak rastgele karakterler ile bir yere varmanız pek mümkün değil. Bu yüzden aldığınız karakterlerin en azından yeteneklerini okumak karakteri nasıl kullanabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kaybetmek kazanmakta taktiğe dönüşebilir:

Arka geriye maç kazanmak elde ettiğiniz parada süratli bir artışa neden olacaktır. Tıpkı vakitte bu artan parayı oyun alanının sağ ve sol kenarlarında bulunan 5 ünitelik boş alandan da takip edebilirsiniz. Paranız arttıkça boş alanlarda dolmaya başlayacaktır. Kazanmak kıymetli bir faktör olsa da ekstra para kazanmak için art geriye kazanma serisi yapabildiğiniz üzere, kaybetme serisi de yapmanız mümkün. Böylece kazananlar erken safhada güçlenen taraf olsa da kaybeden tarafın oyuna geri dönüş yapabilecek potansiyelleri olabiliyor. Vakit ilerledikçe kazanma ve kaybetme konusunda yapabileceğiniz serilere kendiniz karar verebilecek duruma gelebilirsiniz.

Karakterlerinizi nasıl pozisyonladığınıza dikkat edin:

Ne kadar güçlü olursanız olun kazanma faktörünüzün büyük bir kısmını karakterlerinizi masanıza nasıl pozisyonladığınız oluşturuyor. Örnek vermek gerekirse; grubunuzda hasar vurabilen menzilli bir karakter varsa onu yakın dövüşe yatkın olan yahut etten duvar olma potansiyeline sahip bir karakterin gerisine koymanız gerekiyor ki olabildiğince fazla hayatta kalsın ve bir o kadar da hasar çıkarsın. Alışılmış ki bu çok kolay bir örnek, lakin değinmek istediğim nokta şu: masadaki her karakterinizi en verimli olabileceği yerlerde pozisyonlamayı bilirseniz kaybedeceğiniz maçları bile kendi lehinize çevirme bahtınız olacaktır.

Eşyaların ne işe yaradığını öğrenin:

Sahip olduğunuz karakterlerin yanı sıra o karakterlere vereceğiniz eşyalarda çok büyük bir kıymet taşıyor. Sonuçta erken safhada varlığına çok gereksinim duymasanız da oyunun geç safhalarında eşyasız bir yere varmanız imkansız seviyelere yakın oluyor. Farklı bileşenleri birleştirip bir eşya oluşturmak birinci başta hayli sıkıntı gelecektir. Lakin deneyim bu işin kilit noktası. Bir vakit sonra hangi karakterlere ne stilde eşyalar vermeniz gerektiğini aşağı üst iddia edebilir hale geldiğinizde işlerin daha da kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Geç safhada elde edeceğiniz karakterler için eşya saklayın:

Seviyeniz arttıkça daha kıymetli karakterleri bulabileceğinizden bahsetmiştik. Bilhassa 5 paralık karakterler kendi başlarına oyunu sırtlama potansiyeline sahip. Bu yüzden bu stil karakterlere vermek için oyunun geç safhalarında hazır eşyalar bekletmek, kazanmak için kullanabileceğiniz taktiklerden bir tanesi olabilir.

Lobideki öbür oyuncuları gözlemleyin:

Kendi masanıza dikkat ettiğiniz kadar başka oyuncuların masalarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Öbür oyuncuların hangi karakterlere ve o karakterleri nasıl masalarına yerleştirdiğine dikkat etmek hayli değerli bir faktör. Bu sayede sizde buna karşı bir strateji geliştirip kendi karakterlerinizi de elde ettiğiniz bilgilere nazaran tekrar düzenleyebilirsiniz.

Karakterlerin sinerjilerini öğrenin:

Oyun içerisinde birçok karakterin birbirleri ile sahip olduğu sinerjiler mevcut. Kolay bir örnek vermek gerekirse; Dövüşçü rolüne sahip birden fazla karakteri masanıza koyduğunuzda dövüşçü rolünün özelliğini etkinleştirmiş olursunuz. Bu da dövüşçü rolüne sahip karakterlerin masanızda daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Tıpkı formda bunun üzere birçok farklı roller kendi içlerinde sinerjiye sahipler. Bunların hepsini bir anda öğrenmek alışılmış ki mümkün olmasa da gözünüze kestirdiğiniz birkaç rolü öğrenmeye başlamakta yarar var.

Paranızı düzgün değerlendirin:

Paranızı nasıl değerlendirdiğiniz kazanmanızın gerisinde yatan öbür bir faktör. Art geriye yaptığınız kazanma yahut kaybetme serilerinin yanı sıra paranız belirli bir eşiğe ulaştığında (10-20-30-40-50) bir sonraki tıp için ekstra para kazanmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden karakter ararken yahut düzeyinizi yükseltirken bu katsayıları göz önünde bulundurmanızda yarar var.