Enes Kara’nın Videosuna Erişim Engeli Getirildi

Geçtiğimiz günlerde 19 yaşındaki bir tıp öğrencisi olan Enes Kara, ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdunda kaldığını, burada kendisini özgür hissetmediğini ve tüm problemlerin üst üste gelmesiyle tüm yaşama sevincini kaybettiğini açıklayarak kendi canına kıymıştı. Enes Kara’nın açıklamalarının akabinde cemaat yurtları ülke genelinde bir tartışma konusu oldu.

Geçtiğimiz günse Enes Kara’nın babası Mehmet Kara’nın talebiyle Enes Kara’nın vefatına ait birçok haber sitesindeki haberlere erişim manisi getirilmişti. Bugün de Enes Kara’nın paylaştığı görüntü hakkında bir karar çıktı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada Kara’nın vefatından evvel çektiği görüntüyü içeren paylaşımlara erişim manisi kararı alındığını açıkladı. Yapılan açıklama şu formdaydı:

“Bu üzere içeriklerin paylaşılması, çocukların ruhsal gelişimine ziyan vermektedir”

“Yasal mevzuat uyarınca çocukların ruh sıhhatini bozabilecek, şiddete ve intihara yönlendirebilecek, intiharı özendirebilecek kelam konusu videoyu içeren paylaşımların yayından kaldırılması ve erişimin engellenmesi Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinden talep edilmiştir. Talebimiz mahkeme tarafından kabul edilmiştir.

Bu üzere içeriklerin her yaştan çocuğun erişimine açık mecralarda paylaşılması, çocukların sağlıklı ruhsal gelişimine ziyan vermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, çocuklarımızı her türlü tehlikeli içerikten muhafaza misyon ve sorumluluğumuzu hassasiyetle yerine getirmekte kararlıyız. Tüm kamuoyunu da bu noktada hassas davranmaya davet ediyoruz.”

Önemli ikaz: İntihar ile ilgili fotoğraf, imaj, detaylı anlatım içeren haberler tetikleyici içeriklerdir. Lütfen depresyon belirtisi, baskı, çıkmazda hissetme ve intihar fikri üzere hisleriniz varsa, bir profesyonelden dayanak almaktan çekinmeyin ve bu cins haberleri tüketmeyin. Yalnız değilsiniz ve tahlilsiz olduğunu düşündüğünüz tüm sorunlarınız için dayanak isteyebilirsiniz.