Evrene Meydan Okuyan Çin, Uzaya Güneş Fırlattı(!)

Geçtiğimiz hafta Çin, bütün dünyanın ilgisini çeken bir gelişmeyi paylaşmıştı. Daha çok ‘Yapay Güneş’ olarak isimlendirilen ‘Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamak (EAST)’ isimli sistem, insanlık tarihinde bir rekor kırdı. Güç çıktısını girdinin 10 katı haline dönüştürmeyi hedefleyen, bu gayede de Güneş’te daima gerçekleşen nükleer füzyon reaktörünü taklit eden sistem, 17 dakikayı aşkın müddet boyunca 70 milyon santigrat derecede çalıştırılmıştı.

Güneşten 5 kat daha yüksek sıcaklıkta böylesine uzun bir müddet boyunca çalıştırılan ve geleceğe dair umut sunan sistem, aslında Mayıs 2021’de 160 milyon santigrat dereceye dahi ulaşmıştı. Sistem, tüm dünyada konuşulmaya devam ederken ise internet tekrar bildiğimiz üzereydi: Sistem hakkında yanlış bilgiler ve imajlar interneti sardı.

Yanlış bilgi nasıl yayılır? İzliyoruz:

YouTube video

Çin’in Yapay Güneş’i hakkında internette yapılan pek çok paylaşım, ne yazık ki Çin’in gerçek manada Güneş yarattığını ve bunu fırlattığını gösteren görüntüye yer veriyordu. Çin’in uzaya Güneş fırlattığını gösteren, Güneş Sistemi’mize ufak çaplı yeni bir Güneş eklendiğini daha öne süren, dünyayı karanlıklardan kurtaracak o kelamda anlar üstteki görüntüde yer aldı.

Gördüğünüz bu görüntü, aslında SpaceX’in Falcon 9 roketini fırlattığı bir geceden çekilmiş bir görüntüydü. SpaceX’in ve başka tüm uzay ajanslarının gece yaptığı fırlatışlar da her vakit buna benzeri görünümler oluşturuyordu. Hatta bu cins görüntülerde da ‘İkinci bir Güneş’ latifeleri dönüyordu.

  • Çin’in ‘Yapay Güneş’i bu gelişmiş aygıtın ta kendisi.

Bu görüntünün aslını astarını bilmeyen ve görüntüyü gören kimi şahıslarsa ne yazık ki gökyüzüne nitekim ikinci bir Güneş fırlatıldı sandı. Öte yandan kimileriyse görüntüye dalga geçti. Biz de toplumsal medyada bu görüntüye gelen hem ironik hem de gerçek manada yazılmış birtakım eğlenceli yorumları sizler için derledik.

Çin’in uzaya Güneş gönderdiği(!) görüntüye gelen yorumlar:

“Bekle, ne? Bunu etrafa salıverdiler ve her şeyin kendi kendine düzeleceğini mi umdular? Bu, orada meydana gelen bir çeşit kasıtlı ihmaldir. Umarım kimse ölmez ve mallar ziyan görmez.”

“Yani siz bana yeni bir Güneş icat etmenin bir yolunu bulabileceklerini fakat bir pandemiyi sona erdiremeyeceklerini mi söylüyorsunuz? Bir şeyler uyuşmuyor.”

Hem gerçek, hem yanlış bilgi vermek:

“Bu, Pentagon’un altına yapmasına neden olan Çin hipersonik füze fırlatması. Yapay güneş, Çinlilerin pak güç üretmek için üzerinde çalıştıkları füzyon reaktörünün takma ismidir.”

“Bu etraf için tehlikeli görünüyor. Ya o şey gerçek güneşle çarpışırsa o vakit ayvayı yedik. Hangi çevresel mutasyonlara neden olacak? Gece ve gündüze sahip olmamızın bir nedeni var. Bu hükümetler ilah değil.”

“Şu anda gerçek Güneş”

“- Ne? Bu ne?
+ Dragon Ball Z”

“Çin, gerçeğinden beş kat daha sıcak yanan ‘yapay Güneş’i devreye soktu. Kirli hava, kirli su ve artık Çin’de yapılan uydurma güneş mi? Allah’ı oynamak isteyen bu çılgın meczupları durdurmalıyız.”

Her şeyi siyasete bağlayanlar:

“Onları mecnun güçlü yapan Demokratları suçlayın!”

Bazı Türk sayfalar da bu görüntüyü paylaştı:

  • İnternette gördüğünüz her bilgiye direkt inanmamayı ve bu bilgilerin doğruluğunu sağlam kaynaklardan araştırmayı ihmal etmeyelim.