FED, Dijital Para Raporunu Yayımladı

ABD Merkez Bankası (FED), bir müddettir dijital para birimleri üzerinde araştırmalar sürdürüyor, bahisle ilgili bir rapor hazırlıyordu. O rapor nihayet yayımlandı. FED’in dijital para raporu, bir yandan doların dijital versiyonu ile ilgili çok değerli ayrıntılar içeriyor. FED, rapor içerisinde dijital paralara karşı net bir pozisyon alınmadığını ifade etti. Lakin rapordaki birtakım konular, FED’in çekincelerini ortaya koyuyor.

FED’in hazırladığı rapora nazaran dijital dolar, bilhassa de ABD’lilerin işine gelecek. Çünkü bu sistem sayesinde hem maliyetler düşecek hem de süreçlerin suratı artacak. Üstelik banka hesabı açmak istemeyen bireyler de bu sisteme dahil olabilecek. Lakin bu demek değil ki dijital dolara geçiş yapılması koşul. FED’e nazaran dijital dolar, mahremiyet kaygıları doğurabilir.

Finans sistemi temelden değişebilir

FED’in hazırladığı raporda yer alan en değerli ayrıntı, klâsik finans sistemi ile ilgili. ABD Merkez Banakası’na nazaran dijital dolara geçiş, finans sistemini temelden değiştirebilir. Üstelik dijital dolara geçişle finansal istikrarda da sorun yaşanabilir. ABD’nin para otoritesi, Kongre’den resmi onay almadan doların dijital versiyonunu üretmek için harekete geçemeyeceğini ifade ediyor. Fakat FED’e nazaran dijital paralarla ilgili harekete geçmemek de güzel bir şey değil. Çünkü ABD’nin dijital para konusunda geç kalması, ABD’nin global piyasalardaki pozisyonunu zedeleyebilir.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, konuyla ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Powell, “Bir merkez bankası olarak dijital para ünitesinin artı ve eksilerini incelerken halk, seçilmiş temsilciler ve çok çeşitli paydaşlarla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.” sözlerini kullanarak, yapılacak çalışmaların çoğunluk tarafından destek alması gerektiğini tabir etmiş oldu.